Dodano 14/06/2017

Za co buduje deweloper

Kredyty inwestycyjne, wpłaty klientów, własne pieniądze. Kto i za co buduje mieszkania?

Od czego zależy sposób finansowania budowy osiedla? Sondę przygotował serwis nieruchomości Dompress.pl:

Mirosław Kujawski, członek zarządu LC Corp:

Nasze inwestycje finansujemy najczęściej własnymi pieniędzmi i wpłatami klientów. Chcemy budować mieszkania dobrej jakości, w dobrych lokalizacjach, w przystępnych cenach. Skuteczna realizacja tej strategii zapewnia nam dobre tempo sprzedaży. Lokale znajdują nabywców przed zamknięciem budowy osiedla. W przeciwnym razie musielibyśmy się posiłkować kredytem inwestycyjnym, co miałoby wpływ na koszt realizacji inwestycji.

Yael Rothschild, prokurent Mill-Yon Gdańsk:

Rodzaj finansowania zależy od wielkości inwestycji. Staramy się znajdować optymalne rozwiązania, które pozwalają utrzymać atrakcyjne ceny mieszkań. Na przykład Aura Sky to połączenie środków własnych, kredytu inwestycyjnego i otwartego rachunku powierniczego.

Tomasz Sujak, członek zarządu Archicom:

Sposób finansowania inwestycji zależy od warunków rynkowych i oceny banku. Część inwestycji finansowana jest ze środków pochodzących z kredytów na budowę i obligacji. Od ubiegłego roku Archicom jest notowany na GPW, dlatego mieliśmy również możliwość przeznaczenia na działalność inwestycyjną środków z emisji akcji.

Wiele naszych inwestycji finansujemy własnymi pieniędzmi. Objęcie inwestycji rachunkami ESCROW zabezpiecza pieniądze przyszłych właścicieli nieruchomości. Są nam przekazywane po wykonaniu kolejnych etapów budowy.

Zuzanna Kordzi, dyrektor ds. handlowych w Eco Classic:

Jesteśmy pionierem bezpiecznego finansowania poprzez spółki celowe. W 2001 roku, czyli na 11 lat przed wprowadzeniem ustawy deweloperskiej, rozpoczęliśmy realizowanie inwestycji w systemie project finanace - pieniądze klientów były przechowywane na rachunkach zastrzeżonych, a inwestycję realizowała spółka celowa. Od tego czasu każdy projekt realizujemy w ten sposób, z 20-30 proc. wkładem własnym. Reszta to kredyt bankowy. W ten sposób zapewniamy bezpieczeństwo finansowe i zakończenie inwestycji niezależnie od wpłat klientów.

Janusz Miller, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu Home Invest:

Część naszych inwestycji finansujemy kredytem inwestycyjnym, część - kredytami i wpłatami klientów. Wszystko zależy od wielkości inwestycji, przewidywanego tempa sprzedaży mieszkań, sytuacji na rynku nieruchomości, możliwości finansowych spółki w danym czasie.

Mirosław Łoziński, prezes zarządu Waryński S.A. Grupa Holdingowa:

Sposób finansowania kolejnych etapów inwestycji zależy między innymi od przedsprzedaży lokali. Jeśli mieszkania sprzedają się szybko, zwalniane są pieniądze z rachunków powierniczych. W innych przypadkach budowę finansujemy własnymi pieniędzmi albo korzystamy z kredytów. Adrian Potoczek, dyrektor ds. sprzedaży w Wawel Service: Nasze inwestycje finansowane są kredytami. Inwestycję kontroluje bank, co zwiększa bezpieczeństwo klientów.

Marcin Liberski, dyrektor marketingu i sprzedaży w Atlas Estates:

Kredyty bankowe to jedno z głównych źródeł finansowania naszych inwestycji. Taki sposób pozwala budować większą wiarygodność wobec klientów. To gwarancja, że mamy finansowanie na realizację całego projektu. Biorąc pod uwagę nasze zrealizowane już inwestycje, jesteśmy także wiarygodnymi partnerami dla banków. W mniejszym stopniu finansujemy inwestycje własnymi pieniędzmi. Przeznaczamy je na zakup gruntów, prace projektowe i przygotowanie inwestycji do sprzedaży. Budowa jest już finansowana kredytem.

Mirosław Bednarek, prezes zarządu Matexi Polska:

Możemy pozwolić sobie na finansowanie inwestycji własnymi pieniędzmi lub przy użyciu zaawansowanych instrumentów finansowych. Nie musimy sięgać do kieszeni naszych klientów w procesie uruchamiania inwestycji, nie posiłkujemy się pieniędzmi pochodzącymi z przedsprzedaży mieszkań.

Jerzy Kłeczek, specjalista ds. marketingu w Activ Investment:

Niektóre nasze inwestycje realizowane są wyłącznie ze środków własnych i wpłat od klientów. Po zwiększeniu liczby realizowanych projektów deweloperskich w początkowym etapie inwestycji wspieramy się także kredytem lub obligacjami.

Więcej na: rp.pl

Czytaj również

Czytaj więcej

Zobacz również