Dodano 17/01/2017

Mieszkania będą droższe?

Od czego jeszcze deweloperzy uzależniają decyzje o podwyżkach cen mieszkań? Sondę przedstawia serwis nieruchomości Dompress.pl:

Mirosław Kujawski, członek zarządu LC Corp

Polityka cenowa jest uzależniona jest od zakładanego tempa sprzedaży, wielkości inwestycji, zaawansowania prac budowlanych. Analizujemy sprzedaż na bieżąco, wprowadzając stosowne korekty cen, tak, aby możliwie najlepiej wykorzystać sytuację na rynku. Na razie trudno powiedzieć, jak będzie wyglądał rynek nieruchomości w tym roku. Nie można jednak wykluczyć podwyżek cen mieszkań, m.in. z uwagi na wysokie ceny gruntów oraz rosnące koszty budowy.

Michał Sapota, prezes zarządu Murapol:

Dziś mamy do czynienia ze względnie stabilnym środowiskiem makroekonomicznym i nie widzimy przesłanek do prognozowania istotnych zmian cen mieszkań w 2017 roku.

Wioletta Kleniewska, dyrektor marketingu i sprzedaży w Polnord:

Od kilkunastu kwartałów na rynku mieszkaniowym obowiązują w miarę stabilne ceny z lekką tendencją wzrostową w największych aglomeracjach. Spodziewamy się, że taka sytuacja, przy niezmienionym otoczeniu gospodarczym, ma się szansę utrzymać. Będziemy uważnie analizować sygnały rynkowe i kształtować politykę cenową, tak by ceny odpowiadały realiom rynkowym.

Adrian Potoczek, dyrektor sprzedaży w Wawel Service:

W tym roku nie planujemy podwyżek cen mieszkań.

Teresa Witkowska, dyrektor sprzedaży Red Real Estate Development:

Cena mieszkania, zarówno z segmentu popularnego, jak i premium, musi być realna, dostosowana do możliwości klientów. Wśród klientów na rynku popularnym cena wciąż pozostaje jednym z kluczowych kryteriów wyboru mieszkania.

Wynika to przede wszystkim z faktu, że zdecydowana większość nabywców korzysta z kredytu hipotecznego. Ceny naszych apartamentów i soft loftów we Wrocławiu są podyktowane przede wszystkim lokalizacją w centrum miasta, a także wykończeniem apartamentów.

Krzysztof Foder, dyrektor ds. sprzedaży Bouygues Immobilier Polska:

W 2016 roku ceny naszych mieszkań były stabilne. Znaleźliśmy nawet możliwość, by podwyższyć rentowność niektórych projektów o 2-5 proc. W tym roku nasza polityka nie zakłada wzrostów. Chcemy utrzymać ceny, które ustalaliśmy jeszcze na etapie przygotowania inwestycji, przed wprowadzeniem ich do sprzedaży.

Janusz Miller, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu Home Invest:

Zgodnie z naszą polityką ewentualne decyzje o podwyżkach cen są podejmowane w zależności od tempa sprzedaży mieszkań w danej inwestycji. Jeśli lokale cieszą się dużym zainteresowaniem, wzrasta ich sprzedaż, a wtedy ceny mogą zostać podniesione w celu uzyskaniu satysfakcjonującej marży.

Mirosław Bednarek, prezes zarządu Matexi Polska:

Jeśli chodzi o ceny, to ich ustaleniu poświęcamy wiele uwagi na etapie wprowadzania inwestycji do sprzedaży. Staramy zachować możliwie stabilną cenowo ofertę przez cały okres budowy. Nie planujemy istotnych zmian w cennikach mieszkań w naszej ofercie.

Yael Rothschild, prokurent Mill-Yon Gdańsk:

Jedyne, od czego można uzależniać decyzję o podwyżce cen, to popyt. A ten zawsze rośnie w miarę postępu prac budowlanych. My nie planujemy podwyżek cen. W gdańskiej inwestycji Aura Gdańsk tempo sprzedaży jest wyjątkowo szybkie, dlatego rozpoczęliśmy rezerwacje mieszkań z trzeciego etapu. W tym czasie warunki zakupu są bardzo korzystne. Takie ceny z pewnością nie będą obowiązywać po uruchomieniu regularnej sprzedaży.

Katarzyna Ziomek, reprezentująca Invest House:

Nie przewidujemy podwyżek cen. W naszych inwestycjach, w których oferujemy przede wszystkim domy, ceny są uzależnione od lokalizacji, powierzchni działki i dodatkowych instalacji.

Tomasz Sujak, członek zarządu Archicom:

Analizujemy zarówno sytuację na rynku mieszkaniowym, jak i dostępność finansowania, z którego mogą korzystać nasi klienci i na bieżąco dostosowujemy swoje propozycje. W ostatnich kwartałach ceny mieszkań nieznacznie wzrosły. Spodziewamy się, że ten trend zostanie utrzymany. Będziemy elastycznie reagować na sytuację na rynku.

Małgorzata Ostrowska, członek zarządu oraz dyrektor pionu marketingu i sprzedaży w J.W. Construction Holding:

Staramy się nie podwyższać cen na naszych osiedlach, choć czasami jest to konieczne z powodu wzrostu kosztów budowy. Na początku sprzedaży ceny mieszkań są niższe, a w miarę zaawansowania prac budowlanych nieznacznie rosną. Klient krócej czeka na odbiór lokalu.

Michał Świderski, dyrektor sprzedaży i marketingu w Marvipol Development:

Nasza polityka zakłada dostosowywanie cen mieszkań do stopnia realizacji inwestycji. Klienci kupujący mieszkania na wcześniejszym etapie realizacji mogą liczyć na atrakcyjniejsze warunki finansowe. Dziś realizujemy cztery duże projekty lub etapy inwestycji.

Przemysław Bednarczyk, wiceprezes zarządu Waryński S.A. Grupa Holdingowa:

Nie przewidujemy znacznych zmian cen mieszkań w naszych projektach. Podobnie jak w kilku ostatnich kwartałach będą to ewentualnie kosmetyczne korekty. Przygotowując i planując poszczególne etapy projektów oraz ustalając ceny, bardzo dokładnie analizujemy przede wszystkim całkowity budżet inwestycji oraz specyfikę projektu i jego otoczenie.

Nie bez znaczenia są również działania konkurencji, a także oczekiwania klientów dotyczące standardu wykończenia i lokalizacji. Połączenie tych wszystkich czynników w znacznej mierze wpływa na poziom cen oferowanych przez nas mieszkań.

Zuzanna Kordzi, dyrektor ds. handlowych w Eco Classic:

Ceny wprowadzanych na rynek mieszkań prawdopodobnie będą nieco wyższe. Nie planujemy jednak drastycznych podwyżek. Zauważyliśmy, że mimo braku podwyżek cen ofertowych wzrosły ceny transakcyjne, ponieważ klienci akceptują niższe rabaty.

Więcej na: rp.pl

Czytaj również

Miły nam poinformować, że Wawel Service rozpoczyna sprzedaż mieszkań w nowej inwestycji. „Apartamenty przy Wiśniewskiego” to kameralny, 14-mieszkaniowy budynek w samym sercu Ruczaju. Mieszkańców zaskoczy zielenią i spokojem, ponieważ powstanie w otoczeniu domków jednorodzinnych. Wysoki standard wykończenia i funkcjonalne aranżacje mieszkań, a także ogrody i tarasy z widokiem na Klasztor Kamedułów oraz Przegorzały zapewnią wysoki komfort życia.

Czytaj więcej

Zobacz również