Dodano 02/01/2017

Ile mieszkań trafi na rynek w tym roku

Ile mieszkań wprowadzili na rynek deweloperzy w 2016 roku, a ile rok wcześniej? Czy firmy planują rozszerzyć ofertę w tym roku? Sondę prezentuje serwis nieruchomości Dompress.pl:

Mirosław Kujawski, członek zarządu LC Corp:

W 2016 roku do naszej oferty weszło ok. 2,5 tys. mieszkań w 11 różnych lokalizacjach. W porównaniu z 1,7 tys. lokalami, które trafiły na rynek w 2015 roku, oznacza to ok. 42 proc. wzrost. W 2017 roku planujemy wprowadzić do sprzedaży około 2 tys. mieszkań. Większość z planowanych inwestycji to projekty z pozwoleniem na budowę, co ogranicza ryzyko przesunięcia terminów z powodu procedur administracyjnych.

Wioletta Kleniewska, dyrektor marketingu i sprzedaży w Polnord:

W 2015 roku Grupa Polnord wprowadziła do sprzedaży 1,2 tys. lokali w 12 projektach. W 2016 roku do oferty wszedł jeden projekt mniej. W rozpoczętych inwestycjach znalazło się łącznie 359 mieszkań na osiedlach: Neptun II w Ząbkach, Tęczowy Las II w Olsztynie, Chabrowe Wzgórze w Kowalach na granicy Gdańska oraz w Brzozowym Zakątku w Warszawie.

W październiku uruchomiliśmy trzeci etap Stacji Kazimierz na warszawskiej Woli, gdzie powstaną 173 mieszkania. Ostatnią z rozpoczętych w 2016 roku inwestycji jest Rezydencja Brzozowy Zakątek. Przygotowujemy kolejne inwestycje, głównie na rynkach trójmiejskim i warszawskim. Na 2017 rok zaplanowaliśmy dziesięć projektów, które rozszerzą naszą ofertę o ok. 1,5 tys. lokali.

Tomasz Sujak, członek zarządu Archicom:

W 2016 roku do oferty trafiło ok. 1,4 tys. mieszkań. W poprzednim roku rozpoczęliśmy sprzedaż inwestycji, w których było prawie 1 tys. mieszkań. Mamy bank ziemi pozwalający na budowę ponad 4 tys. mieszkań w różnych częściach Wrocławia.

Adrian Potoczek, dyrektor sprzedaży w Wawel Service:

W 2016 roku wprowadziliśmy na rynek około 400 mieszkań. Rok wcześniej do naszej oferty trafiło ok. 500 lokali i zakładamy, że podobnie będzie także w tym roku.

Michał Świderski, dyrektor sprzedaży i marketingu w Marvipol Development:

W 2016 roku wprowadziliśmy do sprzedaży 650 lokali mieszkalnych i usługowych. Rok wcześniej weszło na rynek niemal 900 lokali. W 2017 roku, w zależności od wyników sprzedaży, planujemy wprowadzić na rynek kolejne etapy Central Park Ursynów i Riviera Park z ponad 600 lokalami.

Mamy w portfelu kameralne inwestycje na warszawskiej Ochocie, Mokotowie i Powiślu, w których jest niespełna 200 lokali. Liczymy, że przynajmniej dwa z nich trafią w tym roku do realizacji.

Mirosław Bednarek, prezes zarządu Matexi Polska:

W 2016 roku do sprzedaży wprowadziliśmy ponad 400 mieszkań w warszawskich projektach: Kolska od Nowa III, Apartamenty Marymont I i Apartamenty Pereca. Ten ostatni będący w budowie obiekt został sprzedany zagranicznemu funduszowi inwestycyjnemu. Pracujemy nad kolejnymi projektami mieszkaniowymi. Naszą ambicją na rok 2017 jest rozszerzanie oferty o 600 lokali.

Krzysztof Foder, dyrektor ds. sprzedaży Bouygues Immobilier Polska:

W 2016 roku wprowadziliśmy na rynek 810 mieszkań, w tym 500 w Warszawie, 90 we Wrocławiu i 220 w Poznaniu. W 2017 roku planujemy wprowadzić do sprzedaży w Warszawie ponad 1,3 tys. mieszkań, a we Wrocławiu prawie 200.

Michał Sapota, prezes zarządu Murapol:

- Od dwóch lat wprowadzamy do sprzedaży po ok. 2 tysiące mieszkań rocznie. Nasze plany handlowe na kolejne lata zakładają zwiększenie oferty, co jest naturalną konsekwencją naszego rozwoju na rynku krajowym oraz wychodzenia za granicę.

Inwestycje realizowane poza granicami kraju będą stanowiły coraz większy udział w naszej ofercie. Liczymy, że w tym roku uruchomimy sprzedaż lokali w naszym pierwszym projekcie zagranicznym, zlokalizowanym w Berlinie.

Yael Rothschild, prokurent Mill-Yon Gdańsk:

-W 2015 roku wprowadziliśmy do sprzedaży pierwszy etap Aura Sky Gocław z 361 mieszkaniami oraz pierwszy etap Aura Garden Białołęka, w którym znalazło się 112 mieszkań. W 2016 roku rozpoczęliśmy sprzedaż mieszkań w drugim etapie Aura Gdańsk (124 mieszkania), a także uruchomiliśmy rezerwacje lokali z trzeciego etapu (50 mieszkań).

W 2017 roku planujemy rozpoczęcie drugiego etapu Aura Sky, w którym zaplanowaliśmy 215 lokali. Trudno nam jednak oszacować, ile mieszkań wprowadzimy do sprzedaży w ciągu całego roku. Kupujemy pięć działek w Warszawie.

Teresa Witkowska, dyrektor sprzedaży Red Real Estate Development:

W 2016 roku rozpoczęliśmy sprzedaż 182 mieszkań na ekologicznym osiedlu Alpha Park w Warszawie. Rozpoczęliśmy też sprzedaż lokali we Wrocławiu, w dwóch nowych budynkach Nowej Papierni Ultra Novej, które powstaną w sąsiedztwie zrewitalizowanej przez nas XIX-wiecznej fabryki papieru.

W zrekonstruowanej Kamienicy Pod Pelikanem znajdzie się 156 soft loftów i apartamentów. W stolicy Dolnego Śląska powstanie jeszcze 15 mieszkań typu studio . W Poznaniu kontynuujemy sprzedaż ukończonych lokali na osiedlu Red Park. W 2017 roku planujemy rozpocząć sprzedaż mieszkań w kolejnym budynku poznańskiej inwestycji.

Janusz Miller, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu Home Invest:

W 2016 roku wprowadziliśmy na rynek inwestycję Monte Verdi, która powstaje w warszawskiej dzielnicy Włochy przy ulicy Popularnej. To kameralny projekt, składający się z 61 mieszkań i 12 lokali usługowych. W 2015 roku do naszej oferty trafiły mieszkania z drugiego etapu osiedla Na Sokratesa na warszawskich Bielanach, w którym znalazło się 186 mieszkań. Na początku 2017 roku zamierzamy wprowadzić do sprzedaży drugi etap inwestycji Krasińskiego 58 położonej na Żoliborzu.

Marcin Liberski, dyrektor marketingu i sprzedaży w Atlas Estates:

W 2016 roku wprowadziliśmy do sprzedaży inwestycję Apartamenty Krasińskiego II na warszawskim Żoliborzu. Na tym osiedlu zaczęliśmy podpisywać umowy deweloperskie w czerwcu i do tej pory sprzedaliśmy 45 ze 123 mieszkań. W 2017 roku planujemy rozpoczęcie budowy nowego osiedla przy ulicy Nakielskiej w Warszawie, w którym znajdzie się 251 lokali.

Przemysław Bednarczyk, wiceprezes zarządu Waryński Grupa Holdingowa:

W kilkuletniej historii firmy 2016 był dla nas najbardziej intensywnym okresem pod względem rozbudowy oferty. Od początku minionego roku wprowadziliśmy do sprzedaży 421 mieszkań, a w 2015 roku do naszej oferty trafiło 368 lokali. W 2017 roku zaplanowaliśmy wprowadzenie do sprzedaży 301 mieszkań.

Więcej na: rp.pl

Czytaj również

Już w najbliższy weekend (17-18 XII) zapraszamy do Leroy Merlin na krakowskich Czyżynach na Dni Otwarte Wawel Service.

Czytaj więcej

Zobacz również