Dodano 03/01/2013

Dopłaty do domów energooszczędnych

Pierwsze oferty dopłat do kredytów hipotecznych na budowę i zakup domów lub mieszkań energooszczędnych mają pojawić się w okienkach bankowych już pod koniec pierwszego kwartału 2013 r. Do 4 stycznia NFOŚiGW przyjmuje zgłoszenia od banków zainteresowanych udziałem w programie.

Dla kogo, jaka dopłata?

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach realizowanego programu „Dopłaty do kredytów na budowę domów energooszczędnych proponuje dopłaty do kredytów hipotecznych dla osób fizycznych na zakup bądź budowę nieruchomości, które spełniają standardy energooszczędności. Fundusz zarezerwował 300 mln zł na wypłaty dotacji do umów kredytu zawieranych w latach 2013-2018. Na lata 2013-2015 do rozdysponowania zaplanowano kwotę 100 mln zł. Umożliwi to realizację około 12 tys. domów jednorodzinnych oraz mieszkań.

Wysokość dopłaty uzależniona będzie od standardu energetycznego, jakim odznaczać się będzie dane lokum. Wyróżnione zostały dwie kategorie energetyczne: domy pasywne o zapotrzebowaniu na energię do ogrzewania (EUco) na poziomie 15kWh/(m2rok) oraz domy energooszczędne o zapotrzebowaniu na energię na poziomie ? 40kWh/(m2rok). W przypadku jednorodzinnych domów pasywnych dotacja wynosi 50 tys. zł brutto, w przypadku domów energooszczędnych - 30 tys. zł brutto. Nieco mniejsze dopłaty są przewidziane w przypadku mieszkań - analogicznie 16 oraz 11 tys. zł brutto.

Energooszczędność

Istnieją dodatkowe wytyczne, dotyczące uzyskania dopłaty dla osób, które planują wykorzystać część powierzchni domu jednorodzinnego lub lokalu mieszkalnego do prowadzenia działalności gospodarczej (w tym do wynajmu). W takim przypadku wysokość dofinansowania zmniejsza się proporcjonalnie do udziału powierzchni, przeznaczonej docelowo na prowadzenie działalności. Jeżeli ma być ona prowadzona na powierzchni przekraczającej 50 proc. domu lub lokalu - lokum nie zakwalifikuje się do dofinansowania.

Ważne terminy

Wnioski o dotację na częściową spłatę kapitału kredytów na lata 2013 – 2015 banki pobierają przez 30 dni od daty ogłoszenia naboru. Nabór wniosków o przyznanie limitu środków na dotację na spłatę kapitału kredytów na lata 2016 – 2018 będzie trwał do 31 grudnia 2015 r. By dane przedsięwzięcie budowlane można było zakwalifikować do dopłaty, jego ukończenie musi nastąpić w terminie do 3 lat od dnia podpisania umowy kredytu. Poszczególne terminy naboru i rozpatrywania wniosków będą publikowane na stronie internetowej NFOŚiGW.

Zarząd NFOŚiGW wyraził zgodę na zawarcie umów o współpracy i udostępnienie bankom środków na dotacje na częściową spłatę kapitału kredytów bankowych przeznaczonych na przedsięwzięcia realizowane w ramach programu w łącznej wysokości 100 000 000 zł.

Decyzja dotyczy następujących banków:

  • Bank Polskiej Spółdzielczości S.A.,
  • SGB-Bank S.A.,
  • Bank Ochrony Środowiska S.A.,
  • Bank Zachodni WBK S.A.,
  • Getin Noble Bank S.A.,
  • Nordea Bank Polska S.A.,
  • Deutsche Bank PBC S.A.

Dopłaty do kredytów dla klientów Wawel Service

Dopłaty do kredytów hipotecznych będą dotyczyły również klientów Wawel Service. Mocno stawiamy na budownictwo energooszczędne - oprócz budowanych w Michałowicach i Niepołomicach domów jednorodzinnych, w 2013 r. chcemy rozpocząć budowę wielorodzinnych budynków mieszkalnych spełniających normy NFOŚiGW. Plany te obejmą krakowskie inwestycje – Mochnackiego, Wielicka 44 i Borkowska.

Potencjalni nabywcy zawsze szukali rozwiązań bardziej ekonomicznych, w praktyce jednak niewielu z nas gotowych było wyłożyć większą kwotę na zakup energooszczędnego mieszkania, czy domu – komentuje Bogusław Maciaś, prezes Wawel Service. Połączenie dopłat, dobrych projektów i innowacyjnych rozwiązań pozwoli nam budować dla Państwa domy i mieszkania energooszczędne – tanie w zakupie i tanie w eksploatacji – dodaje.

 

O szczegóły pytaj w naszym biurze sprzedaży:

Plac na Groblach 21

31-101 Kraków

tel: (12) 628 06 00 / 628 06 01

 

Czytaj również

Podsumowania roku 2012 na rynku mieszkaniowym w Polsce dokonał Bogusław Maciaś, Prezes spółki Wawel Service.

Czytaj więcej

Zobacz również