Dodano 18/09/2012

Coraz chętniej "pod klucz"

Jak wskazują wyniki badań przeprowadzonych wśród Internautów planujących zakup nowego mieszkania, co trzeci z nich jest zainteresowany opcją wykończenia „pod klucz”. Jeden na dziesięciu ankietowanych przyznaje również, że skorzystałoby z takiej oferty niezależnie od jej ceny. Rynek nieruchomości wyszedł kryzysu i o kupnie mieszkania myśli coraz więcej osób. Wg analityków ceny mieszkań stabilizują się i nic nie zapowiada gwałtownych spadków czy wzrostów. Wybór lokali jest duży, począwszy od lokalizacji, poprzez metraż czy ustawność mieszkania. Po podjęciu decyzji o zakupie wymarzonego „M” przychodzi czas na załatwienie wielu formalności. Umowa rezerwacyjna, przedwstępna, a w końcu umowa właściwa podpisywana w formie aktu notarialnego wymagają nakładu czasu. Większość deweloperów stara się pomóc w ogarnięciu papierkowej roboty oferując np. własnych doradców kredytowych czy współpracę zaprzyjaźnionej kancelarii prawnej.

- Posiadamy własny dział doradztwa finansowego, który oferuje kompleksową obsługę w zakresie uzyskania kredytu. Dodatkowo, dzięki wieloletniej współpracy z wiodącymi bankami w Polsce, nasi klienci mogą liczyć na specjalne warunki finansowania. Staramy się aby wszelkie formalności związane z kupnem mieszkania w najmniejszym stopniu obarczały klienta ”- mówi Bartłomiej Rzepa, prezes Wawel Service.

Jednak podpisanie umowy i odbiór kluczy do nowego lokalu nie oznacza, że możemy rozpocząć przeprowadzkę. Mieszkanie jest przecież niewykończone. Tak przynajmniej wygląda większość lokali oddawanych do użytkowania na polskim rynku. Standard deweloperski to podstawowe wykończenie, na które składa się jedynie tynk, wylewka, ogrzewanie centralne oraz instalacja elektryczna. A przecież do zamieszkania w nowym „M” konieczne jest co najmniej malowanie, wykonanie podłóg oraz wykończenie łazienki czy kuchni. Takie prace to nie tylko dodatkowe koszty, ale i czas, jaki musimy na nie poświęcić. Dlatego wśród deweloperów są i tacy, którzy oferują lokale gotowe do zamieszkania. Tzw. standard „pod klucz” to najczęściej wykończenie ścian i podłóg, stolarka drzwiowa- drzwi wewnętrzne oraz wyposażenie łazienki w urządzenia sanitarne. Klient może również zamówić projekt aranżacji wszystkich wnętrz wraz z ich umeblowaniem.

- Oferujemy kompleksowa usługę wykończenia i wyposażenia nowego mieszkania. Do dyspozycji naszych Klientów oddajemy utalentowanych architektów z wyczuciem smaku, rzetelnych dostawców materiałów oraz pracowitych i odpowiedzialnych wykonawców. Dzięki współpracy z wieloma firmami branży budowlanej gwarantujemy również zakup wyposażenia na wyjątkowo atrakcyjnych warunkach” - mówi Bartłomiej Rzepa.

Jak wskazują wyniki badań przeprowadzonych wśród użytkowników jednego z serwisów internetowych, co trzeci z nich jest zainteresowany zakupem wykończonego mieszkania. Jeden na dziesięć ankietowanych przyznaje również, że skorzystałoby z takiej oferty bez względu na jej koszt. Takie wyniki znacznie różnią się od tych, sprzed kilku czy kilkunastu lat, kiedy opcja „pod klucz” wydawała się kompletnie nieatrakcyjna. Skąd tak radykalna zmiana wśród kupujących? Być może zmienił się sposób myślenia większości Polaków, którzy do niedawna zdawali się na własne umiejętności i gusta. Na takie wyniki wpływać może również fakt, iż wybór jaki mamy do dokonania jeśli chodzi o materiały wykończeniowe czy wyposażenie znacznie zwiększył się na przestrzeni ostatnich lat, co niektórym może przysparzać kłopotów. Nie wszyscy bowiem mają ochotę spędzać godziny na dopasowywaniu płytek, glazury czy kolorów farb.

Decydując się na zakup wykończonego mieszkania możemy liczyć na fachowe porady specjalistów, którzy znają się na projektowaniu wnętrz. Dzięki temu nie tylko oszczędzamy swój czas, ale możemy mieć pewność, że nasze nowe „M” zostanie wykończone w sposób ładny i funkcjonalny, ale i zgodny z indywidualnymi upodobaniami Klienta” - mówi Bartłomiej Rzepa.

Nie wszystkich jednak przekonuje opcja „pod klucz”. Zakup mieszkania w takim standardzie z pewnością wydłuży czas jego oddania. Poza tym 17% badanych obawia się o jakość materiałów wykończeniowych użytych przez dewelopera, a co dziesiąty z nich boi się wysokich kosztów. Czy to realne zagrożenia? Jak twierdzą sprzedający, oferowane mieszkania wykończone są przez fachowców, a użyte materiały pochodzą od największych producentów w Polsce. Dzięki współpracy z tymi liderami w branży na tak szeroką skalę, deweloperzy są w stanie uzyskać pokaźne rabaty, niedostępne dla klienta detalicznego. Jeśli zaś chodzi o czas oddania wykończonego mieszkania jest on z pewnością dłuższy, ale przecież wykańczanie na własną rękę również oddala moment przeprowadzki.

Do podjęcia decyzji o zakupie mieszkania gotowego do zamieszkania skłania fakt, iż wybierając opcję „pod klucz” można zaoszczędzić na różnicy w kwocie podatku VAT. Kupując materiały budowlane zapłacimy 23% podatku, podczas gdy zakup wykończonego przez dewelopera lokalu obciążone jest podatkiem w wysokości 7% VAT.

Czytaj również

Wawel Service został strategicznym sponsorem szkolnego klubu sportu i turystki Glosator. W szkole dzieci uczą się jazdy na nartach i snowboardzie, pływania oraz gry w tenisa. Dzięki naszemu wsparciu, młodzież może rozwijać się w obszarze sportu. 

Czytaj więcej

Zobacz również