Dodano 13/11/2014

Kto kusi dopłatą do mieszkania?

W Warszawie, Wrocławiu i Łodzi deweloperzy widzą w ostatnich tygodniach większy ruch na rynku mieszkań z dopłatami państwa.

Od października wybór mieszkań, przy zakupie których można skorzystać z rządowej dopłaty do kredytu, najbardziej zwiększył się w Warszawie. Po zmianach limitów cen, kwalifikujących oferty do programu "Mieszkanie dla młodych", w niektórych miastach łatwiej jest znaleźć mieszkanie, do którego dopłaci państwo, a w niektórych trudniej niż dotychczas.

Analitycy portalu nieruchomości Dompress.pl sprawdzali, w których inwestycjach deweloperzy mogą zaoferować jesienią więcej mieszkań w programie "MdM".

Ewelina Juroszek, dyrektor ds. sprzedaży Atal:

- Nowe limity w programie "Mieszkanie dla młodych" pozwalają kupić mieszkanie dopłatą w pierwszym etapie osiedla Mieszczańskiego we Wrocławiu, gdzie lokale są dostępne w cenie 4950 zł za mkw. Także Nowe Polesie w Łodzi, gdzie oferujemy wykończone mieszkania o powierzchniach 42-54 mkw., w cenie 4300 zł za mkw., kwalifikujące się do dopłat.
W łódzkiej inwestycji co drugi lokal kupowany jest z dopłatą. W Warszawie, w projekcie Nowe Bemowo, w "MdM" oferujemy mieszkania o powierzchniach 28 - 85 mkw. w cenie 6000 zł za mkw. W stolicy zainteresowanie dopłatami jest niewielkie, z 33 zawartych przez nas umów tylko dwa mieszkania finansowane były preferencyjnym kredytem.

Wojciech Stisz z Barc Warszawa:

- Program dopłat obejmuje teraz wszystkie mieszkania, jakie mamy w ofercie na osiedlu Tarasy Dionizosa w Warszawie, pomimo że w tym projekcie oferujemy lokale o podwyższonym standardzie. Niestety, limit cenowy w "MdM" dla miejscowości podwarszawskich nie wzrósł, aż tak dużo jak dla stolicy, dlatego w gotowym kompleksie Rezydencja Kościuszki w Piastowie możemy zaoferować tylko pojedyncze mieszkania w programie.

Sławomir Szczakowski, dyrektor ds. sprzedaży w Dantex:

- Jeśli chodzi o naszą ofertę, obecnie kryteria programu spełniają gotowe, dwupokojowe lokale w warszawskiej inwestycji Dobra Wola - I etap. Wielu klientów pyta o możliwość zakupu mieszkania z dopłatą, dlatego aby włączyć więcej ofert do programu, zdecydowaliśmy się obniżyć ceny. W tej chwili w sprzedaży na tym osiedlu dostępnych jest w programie jeszcze 8 lokali w metrażach 56-68 mkw.

Anna Sitnik, dyrektor działu sprzedaży w firmie Dolcan:

- Do programu Mieszkanie dla Młodych kwalifikują się obecnie 163 mieszkania w naszych inwestycjach w Warszawie i okolicach. Podobna liczba lokali będzie dostępna w pierwszym kwartale przyszłego roku, kiedy do sprzedaży wprowadzimy kolejne etapy już istniejących osiedli, np. osiedla Konik Polny. Mieszkania mieszczące się w podwyższonych limitach programu oferujemy także na osiedlu Kamyk Zielony, w którym mamy 3 lokale z dopłatą o pow. od 68 do 74 mkw., i na Osiedlu Konik Polny na Białołęce, gdzie dostępnych jest 120 mieszkań w "MdM", a także w Rembertowie w inwestycji Rudy Rydz - 8 lokali z dopłatą i Rudy Rydz Las - 14 lokali z dopłatą. Na osiedlu Pasikonik w Markach program dopłat obejmuje 7 mieszkań o metrażu 74 mkw., a w projekcie Żółte Tulipany w Rembelszczyźnie - 11 mieszkań o metrażach od 57 do 70 mkw. lokalami w programie ze względu na ich większy wybór. Nie możemy jednak mówić o tak dużym zainteresowaniu, jak na początku roku, kiedy program wszedł w życie.

Radosław Bieliński, Dom Development:

- W wyniku podwyższenia limitu w "MdM", pula mieszkań w inwestycjach Dom Development spełniających wymogi programu poważnie się zwiększyła i obejmuje teraz ok. 40 proc. naszej oferty. Możemy zaoferować 730 mieszkań z dopłatą, głównie na osiedlach Palladium, Klasyków, Derby, Regaty, Wilno i Adria. Na osiedlach Derby, Regaty, Adria i Klasyków mieszkania dostępne są od ręki, natomiast w Palladium i Wilno będą przekazywane klientom w czerwcu i lipcu 2015 roku. Obserwujemy większe zainteresowanie mieszkaniami w ramach MdM.

Katarzyna Daszkiewicz reprezentująca Grupę Inwest:

- Jeszcze w tym roku planujemy rozpoczęcie realizacji inwestycji na Pradze-Północ przy ulicy Siedleckiej w Warszawie, gdzie zaoferujemy wiele mieszkań kwalifikujących się do programu dopłat.

Rafał Zdebski, dyrektor handlowy Inpro:

- Oferujemy mieszkania objęte programem "MdM" w inwestycji Wróbla Staw Mieszkania w Gdańsku - Jasieniu. Obecnie w sprzedaży jest II i III etap, gdzie pozostało blisko 30 mieszkań spełniających kryteria programu. Pod koniec roku zamierzamy wprowadzić do sprzedaży ostatni etap tej inwestycji, w którym powstanie 120 mieszkań i przy zakupie sporej części z nich będzie można skorzystać z dopłat.

Kaja Mirgos, dyrektor ds. sprzedaży JHM Development:

- Mieszkania dostępne w programie "MdM" oferowane są w naszych inwestycjach w Rumi, Koninie, Skierniewicach, Bełchatowie, Rawie Mazowieckiej oraz Brzezinach. Wśród klientów największą popularnością program cieszy się w Rumi oraz Koninie, gdzie oferta mieszkań z dopłatą jest największa. Obecnie z dopłatami możemy zaoferować ok. 30 proc. lokali. Stopniowy wzrost popularności programu obserwujemy od początku roku i oczekujemy, że przed jego zakończeniem odsetek mieszkań sprzedawanych w ramach programu może jeszcze wzrosnąć.

Małgorzata Ostrowska, dyrektor pionu marketingu i sprzedaży w J.W. Construction Holding:

- W samej Warszawie posiadamy blisko 150 mieszkań objętych programem dopłat "MdM" i planujemy rozszerzenie oferty w ramach kolejnego etapu inwestycji Zielona Dolina położonej na stołecznej Białołęce. Po ostatniej zmianie limitów cen, także na osiedlu Villa Campina, niedaleko warszawskiego Bemowa, pula mieszkań dostępnych w ofercie z rządowymi dopłatami, zwiększyła się o ok. 40 lokali, a w projekcie Bliska Wola przy ulicy Kasprzaka w Warszawie przybyło 10 mieszkań. W ramach "MdM" sprzedaje się ok. 20 proc. naszych lokali. Spodziewamy się, że taki poziom utrzyma się.

Mirosław Kujawski, wiceprezes LC Corp:

- W naszych warszawskich inwestycjach trzykrotnie wzrosła dostępność mieszkań z dopłatą. Lokale w "MdM" dostępne są w inwestycji Osiedle na Woli, Poborzańska, Przy Promenadzie oraz Mała Praga. W Krakowie oraz Wrocławiu zmiana limitu cen była niewielka i trudno tu mówić o rewolucji. Za wcześnie jest też, by dał się zauważyć wzrost zainteresowania klientów mieszkaniami, przy zakupie których mogą skorzystać z dopłat.

Marta Jagłowska, marketing manager w Marvipol:

- Od października liczba mieszkań dostępnych w programie "MdM" zwiększyła się znacznie w naszej inwestycji Central Park Ursynów w Warszawie. W ofercie mamy obecnie ponad 100 lokali objętych dopłatami. Zauważyliśmy większe zainteresowanie programem wśród klientów, którzy kupują mieszkanie na kredyt. Około 80 proc. z nich to młodzi ludzie, którzy mogą ubiegać się o dopłatę.

Mirosław Bednarek, prezes Matexi Polska:

- Wzrost limitów cen w "MdM" pozwolił nam dołączyć do puli mieszkań objętych programem dopłat lokale z inwestycji Księżycowa 60 w Warszawie. Tam większość mieszkań z obowiązującego wcześniej cennika spełnia w tej chwili kryteria programu "Mieszkanie dla młodych".

Tomasz Sznajder, wiceprezes zarządu Polnord:

- W ofercie mamy duży wybór mieszkań, które obejmuje program dopłat i praktycznie w każdej naszej inwestycji klienci znajdą mieszkania, przy zakupie których mogą skorzystać z dopłat do kredytu. Zmiana limitów cenowych w "MdM" wpłynęła na zwiększenie ilości mieszkań objętych programem.

Oscar Kazanelson, przewodniczący rady nadzorczej Robyg:

- W Warszawie w ramach MdM oferujemy mieszkania w dwóch inwestycjach, na Bemowie w Young City w cenie od 6250 zł za mkw. i w Wilanowie w inwestycji Młody Wilanów, w której ceny zaczynają się od 6100 zł za mkw. W Gdańsku, w każdej z trzech inwestycji Grupy mieszkania również kwalifikują się do programu rządowego wsparcia.

Andrzej Gutowski, dyrektor sprzedaży i marketingu Ronson Development:

- Po wzroście limitów liczba mieszkań, które objęte są programem "MdM" w naszych inwestycjach pozostała na podobnym poziomie. Mieszkania w ramach programu oferujemy głównie w Poznaniu w projekcie Młody Grunwald i Kamienica Jeżyce. Także za sprawą MdM mieszkania w tych inwestycjach cieszą się powodzeniem wśród kupujących, choć zmiana limitu nie miała istotnego wpływu na zainteresowanie klientów.

Violetta Wypych, dyrektor działu handlowego Rafin:

- Mieszkania objęte programem "MdM" oferujemy w Dobrym Osiedlu zlokalizowanym przy ul. Zatorskiej we Wrocławiu. Zwiększenie limitu cen spowodowało wzrost ilości dostępnych mieszkań w "MdM".

Piotr Kijanka, dyrektor ds. sprzedaży w Wawel Service:

- Limity cenowe w programie "Mieszkanie dla młodych" wciąż są za niskie, szczególnie w Krakowie. Pomimo to, mieszkania w ramach programu czekają na nabywców w naszych energooszczędnych inwestycjach: Wężyka 10 w krakowskich Czyżynach oraz w kompleksie Borkowska B1 i B2 na krakowskich Klinach, w których klienci mają również możliwość otrzymania bezzwrotnej dopłaty do kredytu hipotecznego na zakup mieszkania energooszczędnego w wysokości 11 tys. zł.

Agnieszka Wójcik dyrektor zarządzający ds. sprzedaży i marketingu w Wikana:

- Limity proponowane w "MdM" w wielu miastach, w których prowadzimy działalność, wciąż dość istotnie odbiegają od realiów rynku. Wyjątkiem jest Zamość, gdzie po zmianie limitów mieszkania kwalifikują się do dopłat. Nie przełożyło się to jednak na większą liczbę zapytań klientów. Pewne ożywienie na rynku mieszkaniowym, jakie teraz obserwujemy należy raczej wiązać z typową sezonowością sprzedaży.

 

Źródło: Rzeczpospolita

 

Czytaj również

Osoby, które chcą nabyć mieszkanie w inwestycji Wawel Service powinny uważnie śledzić ofertę dewelopera, ponieważ w każdym tygodniu proponuje promocje na wybrane mieszkania.

Czytaj więcej

Zobacz również