Dodano 26/06/2014

Poza centrum taniej o 3 tys. zł na metrze

O ile na obrzeżach Warszawy nowe M deweloper sprzeda za 5,6 tys. zł za mkw., o tyle w centrum będzie to ok. 8,6 tys. zł za mkw. Podobna zależność występuje też w innych miastach.

- Mieszkań w niższych cenach nabywcy poszukują zwykle poza centralnymi dzielnicami miast - mówi Kamil Niedźwiedzki, analityk serwisu Dompress.pl. Dodaje, że deweloperzy podkreślają, iż lokale są tańsze na peryferiach głównie ze względu na ceny ziemi, a nie jakość użytych materiałów. Wpływ na stawki ma jednak także architektura budynku i wykończenie części wspólnych bloków.

O ile ceny nowych mieszkań na obrzeżach aglomeracji są niższe od obowiązujących w centrach - u tych samych deweloperów?

W ofercie Dom Development znajdziemy dwa projekty położone nieco dalej od centrum Warszawy - osiedle Regaty i osiedle Klasyków. Jak informuje Radosław Bieliński, rzecznik Dom Development, inwestycje te cieszą się zainteresowaniem z uwagi na dobrą komunikację z centrum oraz dostępność zielonych terenów rekreacyjnych.

Średnie ceny mieszkań w tych lokalizacjach to 5 670 zł za mkw. na osiedlu Regaty oraz 6 680 zł za mkw. na osiedlu Klasyków. Znacznie wyższe stawki obowiązują w centralnie zlokalizowanej stołecznej inwestycji dewelopera - Żoliborz Artystyczny. Tam na osiedlu położonym 5 min. od Ronda Radosława za metr trzeba zapłacić średnio 8 545 zł.

Dolcan obecnie ma w sprzedaży trzy inwestycje znajdujące się na przedmieściach Warszawy. Wszystkie budowane są zgodnie z ideą mieszkań bezczynszowych. Należą do nich: osiedle Rudy Rydz w Rembertowie, osiedle Pasikonik w Markach i osiedle Żółte Tulipany w Rembelszczyźnie.

Anna Sitnik, dyrektor działu sprzedaży w firmie Dolcan przyznaje, że ceny mieszkań w inwestycjach znajdujących się na obrzeżach miast różnią się od lokali w projektach centralnie położonych, czasem nawet o kilka tysięcy zł za metr. Wynika to głównie z różnicy w cenach gruntów. Np. w podwarszawskim osiedlu Żółte Tulipany Dolcana mieszkania kosztują od 4 200 zł/mkw., a na osiedlu Czerwona Jarzębina II na stołecznym Zaciszu ceny są wyższe nawet o 2 700 zł za mkw.

- W ofercie LC Corp można znaleźć projekty zlokalizowane w ścisłych centrach miast, jak Brzeska 5 we Wrocławiu, czy osiedle Grzegórzecka 77 w Krakowie, jak również inwestycje skierowane do klientów chcących odciąć się od miejskiego zgiełku. Należą do nich: Osiedle Słoneczne Miasteczko w Krakowie, Osiedle Stabłowicka 77 we Wrocławiu, czy Osiedle Przy Srebrnej w Gdańsku - mówi Kamil Niedźwiedzki.

Mirosław Kujawski, wiceprezes LC Corp, podkreśla, że położenie dalej od centrum, nie musi oznaczać złej komunikacji albo ubogiej infrastruktury. Ma jednak wpływ na cenę, która jest niższa średnio o 10 - 25 proc. od przeciętnych cen w danym mieście. Deweloper zwraca też uwagę, że niższa cena nie oznacza gorszego standardu, ale wynika z niższego kosztu zakupu gruntu w tych lokalizacjach, w porównaniu do działek usytuowanych w centrach aglomeracji.

Także Małgorzata Ostrowska, dyrektor sprzedaży i marketingu w J.W. Construction Holdingtłumaczy, że na cenę mieszkania bez wątpienia istotny wpływ ma położenie nieruchomości.

Dlatego dwupokojowe lokale w centrum Warszawy w inwestycji Bliska Wola w ofercie przedsprzedażowej firmy kosztują od 6300 za mkw., natomiast na stołecznej Białołęce, w osiedlu Zielona Dolina stawki ofertowe wynoszą od 4700 zł za mkw. Z kolei w projekcie Villa Campina w podwarszawskim Ożarowie lokale dostępne są już od 4400 zł za mkw.

Osoby poszukujące mieszkań w niższych cenach znajdą je w ofercie firmy Ronson Development w inwestycji Naturalis położonej w sąsiadujących z Warszawą Łomiankach. Lokale dwupokojowe na osiedlu są do nabycia już od 5500 zł za mkw. Mieszkania o pow. 55 - 56 mkw. można kupić już za 299 tys. złotych. Andrzej Gutowski, dyrektor sprzedaży i marketingu Ronson Development zwraca uwagę, że na położonych w pobliżu stołecznych Bielanach, ceny mieszkań w podobnym standardzie sięgają 7000-8000 zł za mkw.

W najnowszym, stołecznym projekcie firmy Matexi Polska, przygotowywanym przy ul. Księżycowej, mieszkania są do kupienia w cenie nieco powyżej 6000 zł za metr. - Inwestycja oferuje pełny dostęp do infrastruktury zarówno od strony warszawskich Bielan, jak i Bemowa - opowiada Kamil Niedźwiedzki.

Mirosław Bednarek, prezes Matexi Polska zauważa, że to stawka konkurencyjna w porównaniu do ofert położonych na terenie warszawskiej Białołęki, a także projektów zlokalizowanych na peryferiach miasta.

Ewelina Juroszek, dyrektor ds. sprzedaży w firmie Atal, przyznaje że ze względu na wartość gruntów w centralnych lokalizacjach, w zależności od miasta, cena za mkw. może być nawet o 60 proc. wyższa  niż w przypadku lokali na osiedlach położonych na przedmieściach. W Warszawie różnica może sięgać nawet 100 proc. Na wysokość stawek ma wpływ także standard wykonania projektu, który w centralnych lokalizacjach jest wyższy.

Ewelina Juroszek przekonuje, że położenie inwestycji na obrzeżach miasta może być atrakcyjniejszą lokalizacją niż usytuowanie centralne. Atutami takiego położenia jest dostęp do terenów zielonych i zbiorników wodnych. Dojazd do centrum miasta może być nawet wygodniejszy niż z osiedli mniej od niego oddalonych, ale słabiej skomunikowanych. Jako przykład inwestycji firmy łączącej takie zalety dyrektor Atala podaje krakowski projekt Bronowice Residence, w którym metr kwadratowy wyceniony jest na 6200 - 6300 zł.

Mieszkania położone z dala od centralnych obszarów aglomeracji Atal oferuje także w inwestycji Nowe Polesie w Łodzi. Można w nim kupić lokale w cenie 4700 - 4850 zł za mkw. Na osiedlu Ville Murano deweloper sprzedaje domy w graniczącej z Wrocławiem, Wysokiej w Gminie Kobierzyce. Cena nieruchomości mieści się w przedziale 3 350 - 3 500 zł za mkw.

W inwestycji Grota 111 zlokalizowanej we wrocławskiej dzielnicy Krzyki, znajdującej się w odległości ok. 6 km od Rynku Echo Investment oferuje mieszkania wycenione o ok. 600 zł za mkw. taniej, niż w położonej w centrum Wrocławia, inwestycji Przy Słowiańskim Wzgórzu. W poznańskiej dzielnicy Naramowice, w pobliżu terenów nadwarciańskich, deweloper realizuje Osiedle Jaśminowe. W tej inwestycji, oddalonej od centrum Poznania o ok. 6 km,  Echo Investment oferuje mieszkania w cenie od 5 500 zł za mkw.

Dariusz Cholewa, dyrektor działu projektów mieszkaniowych w Echo Investment zauważa, że nie we wszystkich miastach centralna lokalizacja jest uważana za wartość dodaną. W przypadku Łodzi nie ma tak dużej różnicy, jak w innych miastach, w cenie mieszkań znajdujących się w centrum i na obrzeżach.

- W ramach oferty Euro Styl znajdziemy mieszkania ulokowane na obrzeżach Gdańska. Na Osiedlu Nowy Horyzont, położonym na granicy gdańskiej dzielnicy Łostowice i gminy Pruszcz Gdański deweloper proponuje mieszkania w cenie od 3 990 zł za mkw. - mówi Kamil Niedźwiedzki.

Na znajdującym się na pograniczu dzielnicy Pogórze i gminy Kosakowo Osiedlu Morskim można kupić lokal od 4420 zł za mkw., a na Osiedlu Cytrusowym w miejscowości Kowale w gminie Kolbudy, w pobliżu gdańskich Łostowic, ceny zaczynają się od 3 870 zł za mkw. W powstającej w Pruszczu Gdańskim inwestycji Młody Pruszcz cena ofertowa wynosi od 3 990 zł za mkw.

- Z kolei Wawel Service osobom chcącym uciec z hałaśliwego miasta oferuje energooszczędne domy w Michałowicach i Niepołomicach pod Krakowem - mówi Kamil Niedźwiedzki. Segmenty o powierzchni od 102 do 200 mkw., z ogródkami, tarasami i miejscami postojowymi, ulokowane na działkach od 352 do 1242 mkw., kosztują od 3830 zł mkw. brutto.

 

Źródło: Rzeczpospolita

Czytaj również

Wawel Service ma w swoich inwestycjach szeroki wybór tzw. mieszkań kompaktowych - od 35 mkw. Mieszkania tego typu można znaleźć w dwóch energooszczędnych projektach dewelopera: Borkowska B1 i B2, Halszki 28A oraz  w Apartamentach Mochnackiego w Krakowie.

Czytaj więcej

Zobacz również