Dodano 31/03/2014

Budowali mieszkania, teraz postawią galerie

Deweloperzy, którzy budowali osiedla mieszkaniowe, przymierzają się do inwestycji biurowych. Część chce stawiać obiekty handlowe.

- Sprawdziliśmy, jaką strategię inwestycyjną przyjęły firmy deweloperskie na najbliższe lata. Z zebranych informacji wynika, że przygotowywana oferta obejmie nie tylko mieszkania i domy, ale także projekty biurowe i handlowe - mówi Kamil Niedźwiedzki, analityk Dompress.pl. 

Galeria na Targówku, galeria na Białołęce 

Portal Dompress.pl podaje, że na rynek komercyjny (biurowy i handlowo-usługowy) planuje wejść firma Dolcan. - Deweloper dysponuje bardzo zróżnicowaną ofertą mieszkaniową, od lokali w wielorodzinnych osiedlach, przez kameralne osiedla mieszkań bezczynszowych, po inwestycje domów jednorodzinnych -  zauważa Kamil Niedźwiedzki.

Portal przytacza opinię Roberta Ziółka, prezesa firmy Dolcan: - Działamy na rynku nieprzerwanie od 23 lat. Doszliśmy do wniosku, że to najlepszy czas na rozpoczęcie projektów poza segmentem mieszkaniowym. W połowie tego roku wystartuje w Warszawie budowa dwóch lokalnych galerii handlowych na Targówku i na Białołęce, a w 2015 roku - biurowca klasy A na Woli - zapowiada Robert Ziółek.

Jak informują analitycy Dompress.pl, także w segmencie mieszkaniowym Dolcan zamierza w ciągu najbliższych lat koncentrować się na rynku warszawskim. Firma planuje kolejne etapy prowadzonych już inwestycji oraz realizację całkiem nowych projektów.

- Z kolei dla firmy LC Corp, która działa w dwóch obszarach branży nieruchomości - na rynku mieszkaniowym i komercyjnym, ubiegły rok okazał się szczególny właśnie w tym drugim segmencie - podkreśla Kamil Niedźwiedzki.

- Oddaliśmy do użytku biurowiec Wola Center w Warszawie, kupiliśmy Sky Tower we Wrocławiu oraz rozpoczęliśmy budowę Silesia Star w Katowicach. Wliczając Arkady Wrocławskie, daje to łącznie ok. ponad 148 tys. mkw. powierzchni komercyjnej z przeznaczeniem pod wynajem - mówi analitykom portalu Dompress.pl Mirosław Kujawski, wiceprezes LC Corp. Firma zamierza też utrzymać swoją pozycję na rynku mieszkaniowym. Kluczowe dla LC Corp rynki to Warszawa, Wrocław, Kraków oraz Gdańsk.

- Szeroko zakrojone plany inwestycyjne ma także firma Matexi Polska. W dłuższej perspektywie deweloper planuje uruchomić inwestycje mieszkaniowe we wszystkich atrakcyjnych rejonach Warszawy - informuje analityk Dompress.pl.

- Do końca roku mamy zamiar rozszerzyć ofertę do ponad 1300 lokali w takich dzielnicach, jak Ursynów, Bielany, Wola, Marymont oraz Bemowo. W najbliższych tygodniach, poza rozpoczęciem sprzedaży inwestycji Apartamenty Marymont, zamierzamy osiągnąć kolejne etapy w przygotowaniu projektów przy ul. Kolskiej na Woli, gdzie do oferty trafi 600 nowych mieszkań. Rozpoczniemy także przygotowania do realizacji inwestycji na naszej nowej działce przy ul. Maszewskiej. Sukcesywnie zamierzamy też pokazywać kolejne projekty w nowych lokalizacjach - zapowiada w portalu Dompress.pl Elżbieta Brodowska, dyrektor sprzedaży i marketingu w Matexi Polska. 

Budownictwo energooszczędne 

- Spółka Echo Investment prowadzi inwestycje mieszkaniowe, biurowe, buduje hotele i centra handlowe - przypomina Kamil Niedźwiedzki.  A Dariusz Cholewa, dyrektor działu projektów mieszkaniowych w Echo Investment mówi portalowi:  - W dalszym ciągu będziemy się koncentrować na miastach, w których dotychczas działaliśmy, ze szczególnym naciskiem na aglomeracje o największej chłonności rynku, takie jak Warszawa, Kraków, Wrocław i Poznań. Cały czas poszukujemy dobrych lokalizacji pod mieszkania i apartamenty w segmencie średnim i wyższym.

Dompress.pl o plany zapytał także spółkę Wawel Service, działającą na rynku krakowskim. - Spółka od wielu lat inwestuje w budownictwo energooszczędne. Projekt Borkowska B1 i B2 w Krakowie jako pierwszy w Polsce pozytywnie przeszedł proces weryfikacji NFOŚiGW i spełnia wymogi dla standardu NF40. Oznacza to, że nabywcy mieszkań mogą skorzystać z dopłat do kredytu hipotecznego (11 tys. zł.) w ramach programu NFOŚiGW - podkreśla Kamil Niedźwiedzki.

Z kolei firma Ronson, jak zapowiada w portalu Andrzej Gutowski, dyrektor sprzedaży i marketingu, w tym roku chce sprzedać co najmniej 650 lokali, czyli więcej niż w ubiegłym roku. - Systematycznie chcemy zwiększać naszą ofertę w największych miastach, a w szczególności w Warszawie, która zdecydowanie jest najbardziej atrakcyjnym rynkiem mieszkaniowym w Polsce. Dysponujemy bankiem ziemi, dzięki któremu możemy wybudować ponad 5 tys. mieszkań w Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu i Szczecinie. Chcemy także kupować nowe działki, aby zapewnić sobie odpowiednią bazę do realizacji nowych inwestycji w kolejnych latach - mówi portalowi Dompress.pl Andrzej Gutowski.

Portal przeanalizował też plany Grupy Inwest, do tej pory działającej na rynku warszawskim. - Deweloper planuje ekspansję na inne, prężnie rozwijające się regiony Polski, gdzie rynek nie jest jeszcze przepełniony i łatwo o dobrą lokalizację dla inwestycji - wyjaśnia Kamil Niedźwiedzki. Portal przytacza opinię przedstawicieli spółki. 
- Jesteśmy obecni w Katowicach, gdzie ukończyliśmy przed terminem budowę inwestycji przy ulicy Opolskiej. Mamy już kupioną nową działkę w bardzo dobrej lokalizacji i jesienią rozpoczniemy kolejną inwestycję w Katowicach, przy ulicy Pułaskiego. Rozważamy też zakup działki w Trójmieście. Nasza strategia oparta jest o małe i średnie projekty - informuje Katarzyna Daszkiewicz z Grupy Inwest.

- Dla Vantage Development kluczowym projektem są Promenady Wrocławskie, które w rzeczywistości stają się nową dzielnicą miasta. To właśnie temu projektowi w ciągu najbliższych kilkunastu miesięcy deweloper poświęci najwięcej uwagi - opowiada Kamil Niedźwiedzki.

- Promenady Wrocławskie to nie tylko mieszkania, ale i oferta dla biznesu. Docelowo w całej dzielnicy powstanie kilkanaście segmentów o różnym przeznaczeniu oraz bardzo duża ilość zagospodarowanych terenów zielonych i rekreacyjnych - wyjaśnia Edward Laufer, prezes Vantage Development. - Cały projekt został tak pomyślany, żeby wpisał się także w proces rewitalizacji nadbrzeża Odry, które po wielu latach odzyskuje dawną świetność oraz atrakcyjny kształt i wygląd. Gotowy i w pełni wynajęty jest już biurowiec Promenady Epsilon, a do końca 2014 roku oddany do użytku zostanie biurowiec Promenady Zita.

 

Źródło: Rzeczpospolita

Czytaj również

Mieszkanie od dewelopera. Firmy oferują dzisiaj lokale mieszkalne na szczególnie atrakcyjnych zasadach. Poszukując nowego mieszkania trzeba koniecznie zapytać de­weloperów o dodatkowe zachęty, które mogą przekonać nas do zakupu lokalu właśnie u niego.

Czytaj więcej

Zobacz również