Dodano 20/09/2013

Energooszczędny podkrakowski 'Dom dla każdego'

Choć budownictwo domów i mieszkań energooszczędnych nie jest jeszcze w Polsce zjawiskiem powszechnym, przybywa deweloperów, którzy coraz chętniej podejmują się realizacji tego typu inwestycji. Bo energooszczędnie, to znaczy jak? Z korzyścią i dla człowieka, i dla środowiska.

Alternatywa dla mieszkania

Energooszczędny dom od Wawel Service to dobra alternatywa dla wszystkich, którzy poszukują własnego dachu nad głową. Nie tylko ze względów ekologicznych, ale przede wszystkim ekonomicznych. To właśnie cena jest najczęściej główną determinantą, która decyduje o zakupie tego, czy innego lokum. Ceny mieszkań w Krakowie spadają, niemniej jednak nadal utrzymują się na wysokim poziomie. Biorąc pod uwagę chociażby pierwszy kwartał tego roku, ceny ofertowe metra kwadratowego, nowego mieszkania kształtowały się na poziomie 6,3 tys. zł, a cena transakcyjna była o 500 zł niższa.

Wawel Service- jeden z niewielu deweloperów zajmujących się budownictwem energooszczędnym, oferuje domy w podkrakowskich Michałowicach i Niepołomicach, które znajdują się w odległości od Krakowa zaledwie 30 do 40 minut drogi. Ceny domów są bardzo zachęcające i stanowią ok. 50 % ceny mieszkania oferowanego w Krakowie. Z informacji podawanych przez dewelopera wynika, że za metr kwadratowy wraz z działką, ceny będą zaczynać się od 3,529 tys. zł.

W ofercie znajdują się domy i segmenty o metrażu od 102 do 200 mkw. Dodatkowo do każdej nieruchomości przynależy ogródek, dwa tarasy i miejsce postojowe. Powierzchnia działek wynosi od 352 mkw. do 1,242 mkw. Za 102- metrowy dom przyjdzie zatem zapłacić ok. 360 tys. zł, a za 200-metrowy niewiele ponad 700 tys. zł. Przeliczając to na metraż mieszkań w Krakowie, za 360 tys. zł można nabyć zaledwie 62- metrowe mieszkanie.

Energooszczędni zyskają po 30 tysięcy

Standard energetyczny ma znaczenie! Właśnie od tego czynnika jest uzależniona wysokość dofinansowania. Ich górna granica w przypadku domów wynosi 30 tys. zł, a w przypadku mieszkań 11 tys. zł. Aby otrzymać dofinansowanie należy spełnić kilka warunków m.in. przestrzegać terminów. Oznacza to, że inwestycja budowlana, na którą beneficjent stara się o dofinansowanie, powinna zostać ukończona w terminie do 3 lat od zaciągnięcia kredytu.

Nabywając dom w jednej ze wspomnianych inwestycji, w podkrakowskich Michałowicach czy Niepołomicach, kupujący może liczyć nawet na 30 tys. zł dofinansowania do kredytu hipotecznego. Wszystko zależy od osiągniętego standardu energooszczędnego. Warto pamiętać, że zakup domu to jedno, a jego utrzymanie to drugie. W dłuższej perspektywie, każdy kto nabędzie dom wybudowany w technologii energooszczędnej, z pewnością odczuje mniejsze koszty związane z jego eksploatacją. Budynki te powstały w taki sposób aby zapewnić maksymalną izolację termiczną i wykluczyć wszelkie mostki cieplne, którymi ucieka energia. A dzięki zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań, jakimi są: rekuperatory i pompy ciepła, budynek taki będzie zużywał szacunkowo ok. 70% energii mniej.

Co oferuje fundusz?

Program Efektywnego wykorzystania energii będzie realizowany w latach 2013 – 2022. W tym czasie na dopłaty do kredytów ma być przeznaczone 300 mln zł, z czego 100 mln zł ma być wydatkowanych w latach 2013 – 2015, a pozostałe 200 mln zł zostanie rozdysponowane w latach 2016 – 2018. Zgodnie z wyliczeniami, kwota dofinansowań przewidziana na lata 2013- 2015 ma posłużyć do wsparcia ok. 12 tys. domów jednorodzinnych oraz mieszkań.

Istotne są też warunki określające możliwość dofinansowania lokalu, którego część ma być przeznaczona na prowadzenie działalności. Jeżeli ma ona być prowadzona na powierzchni powyżej 50% lokalu, wówczas nie można liczyć na dofinansowanie. Jeśli ma być ona prowadzona na mniejszej powierzchni, wtedy wysokość dofinansowania zmniejsza się proporcjonalnie do udziału powierzchni, przeznaczonej na prowadzenie działalności.

O dofinansowanie można starać się w jednym z banków, z którymi Fundusz współpracuje.

W gronie tym znalazło się siedem banków: Bank Polskiej Spółdzielczości S.A., SGB-Bank S.A., Bank Ochrony Środowiska S.A., Bank Zachodni WBK S.A., Getin Noble Bank S.A., Nordea Bank Polska S.A., Deutsche Bank PBC S.A. Po ogłoszeniu naboru na wnioski o dofinansowanie, banki czekają na ich składanie przez klientów do 30 dni.

 

Źródło: E-broker

Czytaj również

4 czerwca 2013 roku odbyła się konferencja prasowa inaugurująca Projekt "Dom dla Każdego" - Ogólnopolski Program Budownictwa Energooszczędnego. Zaproszeni goście, partnerzy Projektu oraz dziennikarze spotkali się w hotelu Andel’s w Krakowie.

Czytaj więcej

Zobacz również