Dodano 16/09/2013

Ogólnopolski Program Budownictwa Energooszczędnego "Dom dla Każdego" - konferencja prasowa

4 czerwca 2013 roku odbyła się konferencja prasowa inaugurująca Projekt "Dom dla Każdego" - Ogólnopolski Program Budownictwa Energooszczędnego. Zaproszeni goście, partnerzy Projektu oraz dziennikarze spotkali się w hotelu Andel’s w Krakowie.

Ogólnopolski Program Budownictwa Energooszczędnego "Dom dla Każdego" zrodził się w wyniku współpracy grupy firm – czołowych marek z wieloletnim doświadczeniem na rynku. Celem Projektu jest budowa nowoczesnych, ciepłych, bezpiecznych, tanich w zakupie, eksploatacji domów i mieszkań energooszczędnych oraz propagowanie idei budownictwa energooszczędnego.

Partnerami strategicznymi Projektu są: Wawel Service; Viessmann oraz BASF.

W konferencji wzięli udział: Bogusław Maciaś, Prezes Zarządu Wawel Service Sp. z o.o.; Sebastian Walerysiak, Prezes firmy Viessmann Sp. z o.o.; Robert Tkacz – Sales Manager Wall Systems BASF Polska Sp. z o.o.; Henryk Świtowski, Prezes Zarządu PRO-ECO INVEST S.A.; Przemysław Rogula - architekt reprezentujący M3SYSTEM Sp. z o.o.; Krzysztof Michalak, Dyrektor Handlowy VETREX Sp. z o.o. oraz Jacek Ręka, Właściciel firmy CEBUD.

Konferencję prowadził Tomasz Zubilewicz – dziennikarz i sympatyk tematyki "eko".  

Potrzeba zrodziła technologię

Konferencję rozpoczął Bogusław Maciaś, Prezes Zarządu Wawel Service Sp. z o. o. - firmy deweloperskiej, w ofercie której można znaleźć domy i mieszkania energooszczędne budowane w ramach Projektu "Dom dla Każdego".

W swoim wystąpieniu przybliżył ideę powstania pomysłu budowy energooszczędnych domów w innowacyjnej technologii ze spienionego polistyrenu. Dzięki niewielkiej masie materiału i braku głębokiego posadowienia konstrukcji udało się postawić dom w miejscu, gdzie ze względów technicznych (tereny podmokłe, torfowiska) wcześniej było to niemożliwe.

To potrzeba zrodziła technologię – tłumaczył - Dzięki temu powstał materiał konstrukcyjny, który pozwala nam dziś zbudować dom nie tylko w miejscach, gdzie nie ma możliwości zastosowanie głębokiego posadowienia. Naszą ofertę kierujemy przede wszystkim do osób, którym zależy na niskich kosztach zakupu i eksploatacji domu – dodał Prezes Wawel Service.

Projektując "Dom dla Każdego" zrezygnowano z typowych materiałów budowlanych – cegły i betonu, postawiono na "lekki i ciepły" materiał używany do tej pory masowo do izolacji termicznej – spieniony polistyren tzw. Neopor® o specjalnych parametrach, produkt dostarczany przez firmę BASF Polska Sp. z o. o.

Materiał charakteryzuje się dużą wytrzymałością konstrukcyjną i małą przewodnością cieplną, dzięki temu wykształca się z niego bryłę budynku, w sposób eliminujący mostki termiczne. Przy projektowaniu położono szczególny nacisk na ograniczenie do minimum zapotrzebowania energetycznego budynku.

Jest to przełomowe rozwiązanie. Zapotrzebowanie budynku o powierzchni użytkowej ok. 100 m2 na energię potrzebną do ogrzewania kształtuje się na poziomie poniżej 2,5 kW – koszty ogrzewania budynku w przybliżeniu wynoszą ok. 1 zł za 1 m2 na miesiąc! - mówił Przemysław Rogula, architekt M3SYSTEM Sp. z o.o.

Henryk Świtowski z PRO-ECO INVEST S.A. zwrócił uwagę gości, na fakt, że w ostatnim czasie monolityczna konstrukcja budynku – technologia wprowadzona przez M3SYSTEM Sp. z o.o. - została laureatem konkursu GreenEvo. Jest to projekt prowadzony przez Ministerstwo Środowiska, którego celem jest wyłonienie polskich eko–liderów.

Tak prestiżowe wyróżnienie pozwoli zaprezentować unikalną technologię budowy "Domów dla Każdego" podczas misji gospodarczych, spotkań biznesowych oraz konferencji na całym świecie. W tym roku zaplanowane zostały misje handlowe w Azerbejdżanie, Chorwacji, Gruzji, Kazachstanie, Mołdawii, Rosji, Wietnamie i na Ukrainie – mówił Henryk Świtowski.

Technologie, które oszczędzają

Energooszczędne "Domy dla Każdego" poprzez zastosowanie nowoczesnych rozwiązań projektowych i technicznych, mogą być eksploatowane przy mniejszym, niż w przypadku tradycyjnego budownictwa, zużyciu energii przeznaczonej do ogrzewania. Podstawowym urządzeniem, które zapewnia ciepło i chłód w domu energooszczędnym jest pompa ciepła Vitocal 200-S wraz z systemem wentylacji rekuperacją Vitovent 300 firmy Viessmann.

– Zastosowanie pompy ciepła typu powietrze-woda oraz wentylacji mechanicznej z rekuperacją powietrza zapewnia nie tylko ekonomiczne ogrzewanie zimą, ale również komfortowe chłodzenie pomieszczeń latem – tłumaczył Sebastian Walerysiak, Prezes firmy Viessmann Sp. z o.o.

W inwestycji "Dom dla Każdego" wykorzystano również flagowy produkt firmy Vetrex – trójszybowe okna V90+, których współczynnik przenikania ciepła wynosi Uw=0,76.

"Dom dla Każdego" jest przyjazny nie tylko mieszkańcom, ale także środowisku. Mniejsze zużycie energii to przecież nie tylko niższe rachunki, to także – ulga dla otoczenia. Dodatkowym atutem technologii jest oszczędność czasu - stumetrowy dom powstaje w czasie 4-6 tygodni.

Modelowy "Dom dla Każdego" w Michałowicach

Po zakończeniu wystąpień zaproszono gości do zawiedzenia bohatera konferencji– modelowego domu energooszczędnego "Dom dla Każdego" wykonanego w innowacyjnej technologii ze spienionego polistyrenu. Dom znajduje się w podkrakowskich Michałowicach, posiada własny ogródek, dwa tarasy oraz miejsce postojowe. Z uwagi na samonośną konstrukcję przestrzeń wewnętrzna domu umożliwia dowolną aranżację wnętrza. Dużą zaletą jest możliwość i łatwość w przebudowie ścianek działowych.

Goście mieli okazję przejść się po domu w towarzystwie ekspertów – Partnerów Projektu oraz jego mieszkańców. W ramach projektu "Buduj z Energią" na miesiąc wprowadziła się tu bowiem rodzina. Przez cały miesiąc towarzyszył jej będzie zespół realizacyjny, przygotowujący materiał o budownictwie energooszczędnym i pasywnym dla TVP Info.

Podczas konferencji prasowej firma Wawel Service zainaugurowała kolejną, po modelowym domu w Michałowicach, inwestycję budowaną w ramach Projektu "Dom dla Każdego". Tym razem będzie to zespół energooszczędnych wielorodzinnych budynków mieszkalnych przy ul. Borkowskiej, Budynek B1 i B2 w Krakowie.

– Jako nieliczni w regionie już teraz mocno stawiamy na wielorodzinne budownictwo energooszczędne. Mamy zaprojektowanych ponad 500 mieszkań, które dzięki dopłatom NFOŚiGW będą tanie w zakupie i tanie w eksploatacji. Uważam, że ten kierunek to przyszłość  – mówił Bogusław Maciaś, Prezes Wawel Service.

Więcej informacji o Projekcie "Dom dla Każdego" znajdą Państwo na stronie:www.domdlakazdego.info

 

Czytaj również

Dom tradycyjny i energooszczędny. Zobacz ile na nim zyskasz.  Projekt edukacyjno - informacyjny „Buduj z energią” realizowany przy współpracy z NFOŚiGW z wykorzystaniem inwestycji Wawel Service "Dom dla Każdego" w Michałowicach.

Czytaj więcej

Zobacz również