Dodano 23/08/2013

Dom, który oszczędza dla Ciebie

Dom dla każdego? To nie czcze gadanie! Twoje marzenia mogą się spełnić, a lokal dodatkowo będzie oszczędzał pieniądze dla Ciebie. Sprawdź jak bardzo opłaca się mieć ekologiczny dom.

Wielu Polaków ma marzenie o własnych czterech kątach, jednak często koszty są zbyt duże i nie pozwalają na ich realizację. W tym artykule przedstawię parę faktów, które przybliżą Cię do oszczędzającego domu. Przekonasz się, że ekologia może się opłacać, a państwo wspiera ludzi dbających o środowisko.

Budownictwo energooszczędne to klucz do Twojego sukcesu. Domy ekologiczne znacząco pozwalają ograniczyć zużycie energii, zminimalizować straty ciepła, zmniejszyć koszty eksploatacji i tym samym obniżyć koszta nabycia własnych czterech kątów. Wszyscy zapewne pamiętamy program "Rodzin na swoim", kiedy to rząd dopłacał do kredytów hipotecznych dla polskich rodzin. Nie zdążyłeś skorzystać z tych udogodnień? Nie martw się, państwo nadal Ci pomoże, musisz być jednak ekologiczny. Na przeciw Twoim potrzebą wyszedł Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej tworząc program dopłat do kredytów na budowę lub zakup mieszkań i domów energooszczędnych. Jego celem jest promowania efektywności energetycznej budynków mieszkalnych w UE. Pomoc polegać będzie na częściowej spłacie kapitału kredytu hipotecznego na budowę domu lub zakup mieszkania. Kryterium uzyskania tych środków będzie stworzenie odpowiedniego standardu energetycznego. Co to oznacza? Twój dom jednorodzinny powinien być pasywny czyli plasować się w zapotrzebowaniu na energię do ogrzewania na poziomie 15 kWh. Budynek, lokum może być też energooszczędne wtedy takie zapotrzebowanie musi wynosić ok. 40 kWh ( m2rok).

Już jesteś zainteresowany tym pomysłem? Aby otrzymać dopłatę musisz zaciągnąć kredyt w banku, który podpisze umowę o współpracy z NFOŚiGW. W banku musisz przedstawić projekt budowlany, który spełni wymagania techniczne stawiane przez Fundusz. Na dopłaty zarezerwowana jest pula 300 mln zł na kredyty zawierane w latach 2013-2018. Ile możesz dostać? Jeżeli decydujesz się na dom pasywny dotacja wyniesie 50 tys. zł brutto. Dom energooszczędny pozwoli Ci uzyskać 30 tys. brutto. W przypadku mieszkań dopłaty są niższe i plasują się w przedziale 11-16 tys. zł brutto. O kredyt z dopłatą można starać się od końca pierwszego kwartału br.

Teraz wiesz jak otrzymać dodatkową kasę na spełnienie swojego marzenia. Jednak jaki pownień być ten energooszczędny dom? Jeżeli boisz się wyzwań i chcesz zdać się na fachowców w budownictwie ekologicznym. To program "Dom dla każdego" jest dla Ciebie. Stworzono go przy współpracy czołowych marek budowlanych z wieloletnim doświadczeniem na rynku. Eksperci z branży zbudują dla Ciebie dom lub mieszkanie, które spełni w pełni wymagania banków i NFOŚiGW. W programie stosuje się tylko nowoczesne rozwiązania projektowe i techniczne, które pomogą zaoszczędzić m.in. na zużyciu energii termicznej wykorzystywanej do ogrzewania. Domy powstające w ramach projektu to gwarancje na niższe rachunki i dofinansowanie. Ekologiczne cztery kąty będą oszczędzać pieniądze dla Ciebie.

Przedstawię też kilka wskazówek którymi należy się kierować w budownictwie pro eko. Dom energooszczędny charakteryzuje się niższym zużyciem energii, zwłaszcza termicznej, którą wykorzystujemy m.in. do podgrzewania wody i ogrzewania. Zastosowane są tutaj liczne rozwiązania projektowe i techniczne pozwalające uplasować się w standardzie NF 40 czyli zapotrzebowanie na energię wynosi ⤠40kWh/(m2rok). W budynkach pasywnych mimo, że zużycie energii jest znacznie mniejsze niż w domach tradycyjnych uzyskuje się tylko standard NF15 czyli 15kWh/(m2rok).

Jak uzyskać taką oszczędność, zdradzili eksperci z programu "Dom dla każdego". Najważniejszym elementem ekologicznego lokum jest izolacja termiczna budynku, która znacznie ogranicza utraty ciepła. W domach jednorodzinnych najwięcej ciepła ucieka przez okna zewnętrzne, wentylacje, ściany zewnętrzne i dach. By temu zapobiec konieczne jest odpowiednia izolacja. Bryła domu powinna być zwarta i ograniczać mostki termiczne, które także przyczyniają się do utraty energii, większej wilgotności wnętrz i często powstawania pleśni. Warto wiedzieć, że im bryła bardziej zwarta tym mniejszy koszt budowy.

Nie opłaca się korzystać z pierwszych lepszych materiałów budowlanych. Większe korzyści przyniesie zainwestowanie w beton komórkowy, cegły silikatowe, technologie szkieletowe i elementy prefabrykowane czyli spieniony polistyren. Takie technologie znacznie ułatwią budowę energooszczędnego domu. Jak podają eksperci użycie tego typu materiałów pozwoli wybudować ponad stumetrowy dom w cenie 50 metrowego mieszkania w centrum!

Budując dom lub kupując mieszkanie pomyśl o jego eksploatacji. Innowacyjne rozwiązania pomogą Ci zmniejszyć zużycie energii. Warto zastosować rekuperatory, kolektory słoneczne lub pompy ciepła. Dzięki zielonej energii według specjalistów możesz zużyć nawet o 70 proc. mniej energii tradycyjnej. Dodatkowo należy ograniczyć zapotrzebowanie na energię stosowaną do ogrzania powietrza. W domach energooszczędnych zastępuje się wentylację grawitacyjną - wentylacją mechaniczną nawiewno-wywiewną. Tego typu wentylacja nie tylko ogranicza zużycie energii ale także tworzy doskonały mikroklimat wewnątrz domu bez alergenów.

Duże znaczenie ma właściwe usytuowanie budynku i pomieszczeń względem stron świata. I tak np. garderoba, spiżarnia i łazienka powinny być po stronie północnej, natomiast sypialnia i jadalnia po stronie południowej. Ważne są także okna, po stronie nasłonecznionej konieczne zastosuj duże, po północnej mniejsze. Pozwoli Ci to zredukować znacznie straty ciepła.

Domy energooszczędne to nasza przyszłość. Warto pomyśleć o nich już dziś, jak informują eksperci wkrótce to UE zmusi nas odpowiednimi regulacjami do stosowania technik zmniejszających zużycie energii. Ekologiczne cztery kąty to domy tanie w budowie i eksploatacji, oszczędzające energię, a tym samym Twoje pieniądze!

 

Źródło: Money.pl

Czytaj również

4 czerwca 2013 r. w krakowskim hotelu Andel's odbyła sie konferencja prasowa inaugurująca projekt "Dom dla Każdego"  - ogólnopolski Program Budownictwa Energooszczędnego.

Czytaj więcej

Zobacz również