Dodano 04/07/2013

Ogólnopolski Program Budownictwa Energooszczędnego „Dom dla Każdego”

Inwestycja Wawel Service „Dom dla Każdego” w Michałowicach to energooszczędny dom idealny! Poprzez zastosowanie nowoczesnych rozwiązań projektowych i technicznych (systemu wentylacji mechanicznej z rekuperacją powietrza współpracującego z pompą ciepła typu powietrze–woda) może być eksploatowany przy mniejszym, niż w przypadku tradycyjnego budownictwa, zużyciu energii - zwłaszcza cieplnej - przeznaczonej do ogrzewania. Mniejsze zużycie energii to nie tylko niższe rachunki, to także – ulga dla środowiska.

Dom dla Każdego” spełnia standardy budynków energooszczędnych - dla nabywców oznacza to możliwość otrzymania dopłaty do kredytu hipotecznego w ramach programu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW).

Pomysł budowy energooszczędnych domów w innowacyjnej technologii ze spienionego polistyrenu powstał z potrzeby chwili. Dzięki niewielkiej masie materiału i braku głębokiego posadowienia konstrukcji udało się postawić dom w miejscu, gdzie ze względów technicznych (tereny podmokłe, torfowiska) wcześniej było to niemożliwe. To potrzeba zrodziła technologię. Dzięki temu powstał materiał konstrukcyjny, który pozwala zbudować dom nie tylko w miejscach, gdzie nie ma możliwości zastosowanie głębokiego posadowienia. To dom dla osób, którym zależy na niskich kosztach zakupu i eksploatacji domu.

Projektując „Dom dla Każdego” zrezygnowano z typowych materiałów budowlanych – cegły i betonu, postawiono na „lekki i ciepły” materiał używany do tej pory masowo do izolacji termicznej – spieniony polistyren tzw. Neopor® o specjalnych parametrach, produkt dostarczany przez firmę BASF Polska Sp. z o. o. Materiał charakteryzuje się dużą wytrzymałością konstrukcyjną i małą przewodnością cieplną, dzięki temu wykształca się z niego bryłę budynku, w sposób eliminujący mostki termiczne. Przy projektowaniu położono szczególny nacisk na ograniczenie do minimum zapotrzebowania energetycznego budynku. Zapotrzebowanie budynku o powierzchni użytkowej ok. 100 m2 na energię potrzebną do ogrzewania kształtuje się na poziomie poniżej 2,5 kW. Koszty ogrzewania budynku w przybliżeniu wynoszą ok. 1 zł za 1 m2 na miesiąc!

Energooszczędne „Domy dla Każdego” poprzez zastosowanie nowoczesnych rozwiązań projektowych i technicznych, mogą być eksploatowane przy mniejszym, niż w przypadku tradycyjnego budownictwa, zużyciu energii przeznaczonej do ogrzewania. Podstawowym urządzeniem, które zapewnia ciepło i chłód w domu energooszczędnym jest pompa ciepła wraz z systemem wentylacji rekuperacją firmy Viessmann.
„Dom dla Każdego” jest przyjazny nie tylko mieszkańcom, ale także środowisku. Mniejsze zużycie energii to przecież nie tylko niższe rachunki, to także – ulga dla otoczenia. Dodatkowym atutem technologii jest oszczędność czasu - stumetrowy dom powstaje w czasie 4-6 tygodni.

Więcej informacji o Projekcie „Dom dla Każdego” znajdą Państwo na stronie: www.domdlakazdego.info

Patronat nad Projektem "Dom dla każdego" objął miesięcznik "Murator" oraz serwis muratordom.pl

 

Źródło: Murator

Czytaj również

Do energooszczędnego domu w podkrakowskich Michałowicach, wprowadziła się trzyosobowa rodzina. Przez cały miesiąc towarzyszył jej będzie zespół realizacyjny, przygotowujący materiał telewizyjny o budownictwie energooszczędnym i pasywnym.

Czytaj więcej

Zobacz również