Dodano 10/04/2013

"Rent to buy" po polsku

"Rent to buy", czyli wynajmij, potem kup, to bardzo popularny w Wielkiej Brytanii program, w ramach którego najemca po kilku latach kupuje zajmowaną nieruchomość. To idealna opcja dla wszystkich, którym brak zdolności kredytowej stoi na drodze do wymarzonego domu czy mieszkania. Teraz na podobnych warunkach można nabyć mieszkanie w Polsce. "Wynajmij, potem kup" - proponuje krakowski deweloper Wawel Service.

Program "Wynajmij, potem kup" skierowany jest do osób, które chciałyby nabyć na własność mieszkanie, ale w danym momencie nie posiadają wystarczającej zdolności kredytowej. Wawel Service proponuje swoim klientom wynajęcie wybranego lokum z puli inwestycji wystawionych do sprzedaży. Czynsz płacony w trakcie wynajmu, zaliczony zostanie jako wkład własny i pomniejszy ostateczną cenę mieszkania.

Klienci mogą wynajmować lokum tak długo, aż zbudują swoją zdolność kredytową, która pozwoli im na zaciągniecie kredytu i zakup danego mieszkania.  Program jest bezpieczny pod względem prawnym dla obu stron – tłumaczy Rafał Krzywda z Wawel Service.  Klient płaci nam czynsz do momentu wykupu mieszkania, a może to nastąpić w dowolnym momencie, nie później jednak niż w dacie przewidzianej w umowie. Co jakiś czas będziemy jednak badać zdolność kredytową wynajmujących – dodaje.

Programem objęto wprowadzone do sprzedaży mieszkania we wszystkich inwestycjach dewelopera. Mieszkania w programie "Wynajmij, potem kup" dostępne będą w dwóch wariantach. Pierwszy zakłada zamieszkanie w lokalu wykończonym pod klucz. Druga opcja dotyczy przekazania klientowi mieszkania w stanie deweloperskim.

– To dużo korzystniejsze rozwiązanie niż tradycyjny wynajem. Większość kwoty, którą klient płaci za wynajem mieszkania, zostanie potraktowana jako jego wkład własny. Zawsze korzystniej jest dokładać pieniądze do swojego przyszłego mieszkania niż płacić obcym osobom za wynajem, w praktyce nic z tego nie mając – tłumaczy Rafał Krzywda z Wawel Service.

"Wynajmij, potem kup" jest rozwiązaniem także dla osób chcących przyjrzeć się bliżej okolicy, w której chcieliby osiąść na dłużej, nie mają zbudowanej historii kredytowej lub są w trakcie sprzedaży mieszkania i nie mają środków na zakup nowego.

 

Źródło: PolishPropoerty.eu

Czytaj również

Już w najbliższych tygodniach osoby budujące domy lub kupujące mieszkania będą mogły uzyskać dopłatę z NFOŚiGW z tytułu budownictwa energooszczędnego. Czy deweloperzy zamierzają wykorzystać ten instrument wsparcia?

Czytaj więcej

Zobacz również