Dodano 21/08/2012

Świetlików Bemowo - inwestycja zrodzona z wizji artysty i dewelopera

Oferta mieszkaniowa w Warszawie jest bardzo szeroka – ale propozycje deweloperów są sobie nierówne. Czym się więc kierować, wybierając swoje wymarzone mieszkanie? Szukaj inwestycji, które są nie tylko nowoczesne i komfortowe, ale mają w sobie nutę indywidualności i niepowtarzalności. Taka właśnie jest inwestycja Wawel Service - Świetlików Bemowo, której niepowtarzalny charakter nadał artysta Ryszard „Ryho” Paprocki.

Każdy, kto myśli o kupnie wymarzonego mieszkania, już na etapie selekcji ofert, dopasowuje lokalizację, metraż, architekturę i wykończenie budynku pod swoje preferencje i możliwości finansowe. Wybór miejsca do życia nie jest prosty zwłaszcza, że oferta deweloperów pozostaje bardzo szeroka. Jak więc wybrać tę najlepszą? Wymarzone „M” to miejsce, w którym chcemy być szczęśliwi i które powinno odzwierciedlać naszą osobowość, smak, nasze wnętrze.

Mnie irytuje to, że we współczesnych projektach urbanistyczno - architektonicznych przestrzeń publiczna jest przeważnie ignorowana i mało ważna – nie ma miejsc, w których możemy odpocząć, nabrać dystansu do świata – mówi Ryszard „Ryho” Paprocki, artysta, który od lat współpracuje z deweloperem Wawel ServiceJak wyglądają polskie osiedla? Otoczone szczelnym ogrodzeniem z zamykaną bramą wjazdową, a identyczne budynki tworzą jedno wielkie blokowisko. Wszechobecna powtarzalność formy architektonicznej oraz kompletny brak identyfikacji miejsca i przestrzeni publicznej – dodaje.

Na szczęście coraz częściej obok popularnych jeszcze kilka lat temu bezkształtnych, zamkniętych osiedli, które miały pomieścić jak najwięcej ludzi na jak najmniejszym terenie, pojawiają się projekty takie jak Świetlików Bemowo. Wyjątkowa inwestycja zrodzona z wizji artysty i dewelopera.

Wprowadźmy sztukę do mieszkań od ulicy

U zbiegu ulic Człuchowskiej i Świetlików na Bemowie powstał budynek mieszkalny o nowoczesnej i eleganckiej formie architektonicznej. W apartamentowcu znajdują się  224 mieszkania o powierzchni od 33 do 117 m2, wszystkie wyposażone w balkony lub loggie. Nie czuje się tutaj zgiełku centrum miasta, a dzięki sprawnej komunikacji można szybko przemieścić się do wybranego miejsca Warszawy. Świetlików Bemowo to również możliwość codziennego obcowania ze sztuką najwyższej próby. Specjalnie dla tej inwestycji Wawel Service, Ryszard Paprocki – znany artysta abstrakcjonista - stworzył płaskorzeźby w holach oraz fontannę na wewnętrznym dziedzińcu budynku. 

Sztuka, która jest przecież bardzo istotna, w trakcie procesu budowlano-adaptacyjnego spychana jest zwykle na absolutny margines inwestycji. W pewnym momencie do mieszkania powinien przyjść artysta, aby nadać niepowtarzalny styl i smak, ale tak nie jest, bo właśnie wtedy kończy się kredyt i oprawiamy w ramki rozkładówkę z kolorowego czasopisma albo kupujemy oleodruk i z satysfakcją wieszany to na ścianie – mówiRyszard Paprocki. - Skoro nie ma potrzeby, żeby prawdziwa sztuka istniała we wnętrzach, niech będzie przynajmniej na zewnątrz.  – dodaje.

Zaproszenie Ryszarda Paprockiego do projektu Wawel Service nie było przypadkowe. Jest malarzem i artystą interdyscyplinarnym, jest też dyplomowanym architektem. Zajmuje się malarstwem sztalugowym, malarstwem monumentalnym, architekturą wnętrz i ogrodów, rzeźbą. Uprawia abstrakcjonizm, 3D Street Art, tworzy instalacje. Jego prace znajdują się w zbiorach Muzeum Ogrodu Botanicznego UJ w Krakowie, Generalnego Konsulatu Austrii w Krakowie, Deutsche Apotheker und Ärzte Bank w Karlsruhe oraz w wielu zbiorach prywatnych w kraju i za granicą. W 2000 roku wystawił swoje prace w Pawilonie Polskim na EXPO’2000 w Hanoverze. W 2004 roku brał udział w wystawie reprezentującej Polskę i polską sztukę w Parlamencie Północnej Nadrenii – Westfalii w Düsseldorfie w związku z wejściem Polski do Unii Europejskiej.  W 2009 roku brał udział w wystawie COMPARAISONS '09 w Grand Palais w Paryżu - grupa "Installation libre”. Jest autorem dwóch największych w Polsce malowideł 3D - „Moc żywiołów” na koronie zapory wodnej w Niedzicy (2011 r.) i „Solny świat” na Rynku Górnym w Wieliczce (2012 r.)

Fontanna na Świetlików - identyfikator miejsca

Projekt fontanny na dziedzińcu inwestycji Świetlików Bemowo zakładał wykorzystanie korodującego wpływu wody na surową stal i powstających w czasie eksploatacji niekontrolowanych przebarwień tlenkiem żelaza. Fontanna jest iluminowana światłem kierowanym z kilku precyzyjnie określonych punktów. Nad centralnym punktem fontanny zwieszona jest duża graniasta bryła ze stali nierdzewnej, którą „unosi do góry” spieniona woda. Kompozycja została wybudowana na poziomie pierwszej kondygnacji naziemnej w samym środku dziedzińca pomiędzy budynkami.

Fontanna nazywa się „Rdza”.– tłumaczy Ryszard Paprocki. - Korozję można zatrzymać w odpowiednim momencie i uznać za szlachetny materiał. Możne być również wspaniałym tworzywem do kreowania sztuki w czasie - sztuka konceptualna. Korozja jest trudniejsza w wizualnym odbiorze niż stal nierdzewna i często uznawana za coś złego, brzydkiego lub biednego.  – dodaje artysta.

Atrium z niecodzienną fontanną pomiędzy budynkami stanowi centrum części wspólnej dla mieszkańców inwestycji Świetlików. Ma to być przestrzeń, w której chce się przebywać, dyskutować, poznawać się wzajemnie i obcować ze sztuką. Sztuka, która choć jest tu trudna, odróżnia inwestycję Wawel Service od tysięcy warszawskich apartamentowców.

Czasem sztuka jest brutalna, ma zadzior, ma surowość gestu i ostry kontrast, ma rdzę, ma niedokończenie – ale przynajmniej jest. Sztuka powinna być kontrowersyjna, zawsze ma wywoływać emocje. Gusta się różnią, nie wszyscy ten rodzaj sztuki akceptują, ale przynajmniej coś się dzieje. Powstaje duch wśród wspólnoty mieszkańców. Na Świetlików fontanna stała się identyfikatorem miejsca – komentuje Ryszard Paprocki. - W moim interesie jest, żeby oswajać ludzi ze sztuką, niech ludzie nauczą się dyskutować o sztuce, niech ją wyczuwają. Jeżeli obok jednego dzieła sztuki powstanie drugie, to jedno jest piękniejsze od drugiego, do końca jednak nie wiadomo które? I tu już można wszystko i wszystkich zostawić -  dyskusja o sztuce się rozpoczęła – dodaje artysta.

Artysta i deweloper – duet idealnie dobrany

Współpraca artysty i dewelopera to nie jest pomysł naszych czasów. Podobnych przykładów można w historii znaleźć bardzo wiele. Jednakże w ostatnich latach w Polsce dobre przykłady takiej współpracy występują bardzo rzadko. Jak udało się zgrać w dobrany duet Wawel Service i Ryszardowi Paprockiemu?

Firma to nie bezduszna machina, firma to ludzie! W ciągu 20 lat człowiek z niemowlęcia staje się w pełni dorosłym i odpowiedzialnym człowiekiem – i tak jest też z firmą. Dla Wawel Service – dewelopera z 20-letnim doświadczeniem - liczą się już nie tylko pieniądze, ale właśnie idee, piękno, wartości dodane. Podejrzewam, że są pod ogromną presją konkurencji, ale wiem jedno, że oni robią cuda - otwierają się na sztukę, na charytatywność, na pomoc ludziom. – mówi Ryszard „Ryho” Paprocki.

Warto zainteresować się inwestycją Świetlików Bemowo już teraz – pozostało tam bowiem jeszcze tylko kilka wolnych apartamentów! Więcej o inwestycji można znaleźć tutaj: http://www.swietlikow.pl/

Czytaj również

Wawel Service chcąc ułatwić Klientom kontakt ze swoimi doradcami - zaprasza na otwarte soboty w biurach sprzedaży przy krakowskich inwestycjach. To świetna okazja, aby zapoznać się z najnowszymi ofertami Wawel Service.

Czytaj więcej

Zobacz również