Dodano 25/02/2013

Ceny maleją, mieszkań wciąż przybywa

W najbliższą sobotę i niedzielę osoby zainteresowane zakupem własnego lokum na rynku pierwotnym będą miały okazję zapoznać się z ofertą Krakowskiej Giełdy Domów i Mieszkań. Tym razem giełda odbędzie się już w Centrum Targowym Chemobudowa Kraków SA przy ul. Klimeckiego.

W 97. giełdzie, której medialnie patronuje "Dziennik Polski", zapowiedziało udział około 60 wystawców. - Wybraliśmy to miejsce z wielu powodów - stwierdza Tytus Misiak, prezes Stowarzyszenia Budowniczych Domów i Mieszkań, które jest organizatorem giełd. - Duża hala Chemobudowy ma bardzo dogodną lokalizację. Można łatwo dojechać do niej zarówno samochodem, jak i środkami komunikacji miejskiej. Istotne znaczenie z punktu widzenia uczestników giełdy ma również rozległe zaplecze konferencyjne oraz duży parking.

Krakowskie Giełdy Domów i Mieszkań organizowane są przez SBDiM od 15 lat. - Stanowią dobre źródło informacji o rynku mieszkań i domów - ocenia Tytus Misiak. - Bez jakiejkolwiek przesady można stwierdzić, że to właśnie dzięki nim wiele, być może nawet większość osób mieszkających w nowych nieruchomościach, zetknęło się z nowymi inwestycjami. Zdobyte przez lata doświadczenia pragniemy spożytkować w nowym miejscu, które tworzy bardzo dogodne warunki do rozmów z klientami oraz szerokiej prezentacji bogatej oferty giełdowej.

W gronie wystawców 97. Krakowskiej Giełdy Domów i Mieszkań są zarówno firmy deweloperskie, jak i instytucje finansowe udzielające kredytów oraz zajmujące się doradztwem w tej dziedzinie. Wśród wystawców znajdziemy zarówno duże podmioty realizujące największe zespoły mieszkaniowe w Krakowie - m.in. Bryksy (gotowe mieszkania przy ul. Bochenka), Convector Develop-ment (kompleks mieszkaniowy przy ul. Sołtysowskiej), Inter- -Bud Developer (zespoły mieszkaniowe Tarasy Wiślane i Grzegórzki Park), Instal Kraków (m.in. osiedle Nowy Przewóz), Metropolis (osiedle "fi" przy ul. Szafrana), SM Grodzka (osiedle Jurajskie), Wawel Service (liczne inwestycje na terenie miasta) - jak i mniejsze firmy deweloperskie, które specjalizują się w budowie pojedynczych obiektów oraz domów jednorodzinnych.

Sytuacja sprzyja nabywcom mieszkań

Podczas giełd prezentowane są m.in. analizy krakowskiego rynku. W trakcie najbliższej swoje oceny zaprezentuje Piotr Krochmal, prezes Instytutu Analiz Monitor Rynku Nieruchomości. - Sytuacja z pewnością sprzyja nabywcom mieszkań - stwierdza. - Obecnie mamy do czynienia z bardzo wyraźnym zjawiskiem nadpodaży mieszkań, które skutkuje między innymi obniżką cen. Oceniamy, że gotowych mieszkań jest na rynku około 3500. Sytuacja nieco się pod tym względem poprawiła, porównując kwartał do kwartału, gdyż w październiku mieliśmy ich na rynku 4100. Niepokoić może natomiast bardzo duża liczba mieszkań w ofercie. Jest ich około 8400 w ponad 160 inwestycjach. Taka sytuacja powinna skłaniać deweloperów do wyhamowywania nowych realizacji, tymczasem wcale tak się nie dzieje i na rynku pojawiają się wciąż nowe obiekty.

Rzeczywistość zaskoczyła analityków rynku, którzy przewidywali w ub. roku spadek cen mieszkań na poziomie 5-10 proc., tymczasem wyniósł on średnio 12 proc.

- Charakter dekoniunktury z jaką mamy obecnie do czynienia jest nieco inny, niż tej, która dała się we znaki rynkowi w latach 2007-2008 - dodaje Piotr Krochmal. - Wówczas wyraźnie uwidocznił się wzrost zainteresowania mieszkaniami z rynku wtórnego. Dzisiaj zjawisko to nie jest tak odczuwalne, co wynika z faktu, że deweloperzy kładą większy nacisk na sprzedaż mieszkań, dostosowując ofertę cenową do rynku wtórnego. Jest to, jak się wydaje, działanie dla nich najskuteczniejsze, gdyż w takiej sytuacji nie sprawdzają się inne formy promocji, na przykład w postaci wykończenia czy wyposażenia pod klucz, albo dodatkowego, na przykład w sprzęt kuchenny.

Sukces odnoszą dzisiaj firmy, które dobrze przemyślały swą ofertę mieszkaniową. Z badań wynika, że najlepiej sprzedają się niewielkie mieszkania. Wykazały one, że na rynku wtórnym (prawidłowość ta dotyczy jednak również rynku pierwotnego) kupowane są najczęściej lokale o powierzchni około 48 mkw. - Jest to właściwie tendencja niezmienna od kilku lat - stwierdza Piotr Krochmal. - Takie zjawisko świadczy o malejących zdolnościach nabywczych, gdyż występuje ono mimo spadku cen.

W najbliższym czasie trudno spodziewać się odwrócenia koniunktury, stąd realne stają się przewidywania dalszego spadku cen do poziomu, jaki obecnie występuje na rynku wtórnym. Taka sytuacja sprzyja ofercie deweloperów, gdyż mając do wyboru dwa mieszkania, klienci bardziej skłonni są kupić nowe, którego eksploatacja nie będzie związana z dodatkowymi kosztami remontowymi, a także wyższymi opłatami eksploatacyjnymi.

 

Źródło: Dziennik Polski

Czytaj również

Wawel Service rozpoczyna prace przy budowie II etapu kompleksu mieszkaniowego Willa Sowiniec na Woli Justowskiej w Krakowie. Osiedle tworzyć będzie zespół czternastu domów z ogrodami japońskimi. Pierwszy etap inwestycji oddano do użytku w lipcu 2012.

Czytaj więcej

Zobacz również