Dodano 14/02/2013

Wspieranie technologii szkieletowej

Dom energooszczędny cechuje się niższym niż w przypadku tradycyjnego zapotrzebowaniem na ciepło. Jest tańszy w eksploatacji, przyjazny dla człowieka i środowiska.

W pierwszym kwartale 2013 r. ruszą dopłaty ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dla nabywców zainteresowanych mieszkaniem w budynkach o niskim zużyciu energii. O dofinansowanie mogą ubiegać się osoby planujące budowę domu lub zakup domu albo mieszkania od dewelopera. Dopłaty do domów jednorodzinnych będą dotyczyły dwóch kategorii energetycznych: domów pasywnych o zapotrzebowaniu na energię do ogrzewania (EUco) na poziomie 15 kWh/(m2rok) – dotacja ma wynosić 50 000 zł brutto oraz domów energooszczędnych, dla których EUco będzie wynosić ? 40 kWh/(m2rok) – z dopłatą 30 000 zł brutto.

Czym jest dom energooszczędny?

Jakie warunki trzeba spełnić, żeby przyszły dom był energooszczędny? Dom energooszczędny to budynek, który poprzez zastosowane rozwiązania projektowe i techniczne może być eksploatowany przy mniejszym, niż w przypadku tradycyjnego budownictwa, zużyciu energii – zwłaszcza termicznej – przeznaczonej do ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej. Jednocześnie dom taki zapewnia swoim mieszkańcom komfortowe warunki życia. Uzyskanie standardu NF40 (dla domu energooszczędnego) lub NF15 (dla domu pasywnego) zmusza inwestorów do wprowadzenia kompleksowych zmian w wymaganiach dotyczących izolacyjności cieplnej przegród zewnętrznych, rodzaju systemu wentylacji oraz szczelności powietrznej domu.

Odpowiednia izolacja termiczna

Jednym z najistotniejszych elementów jest odpowiednia izolacja termiczna budynku i ograniczanie strat ciepła.– W przypadku budynków jednorodzinnych największy udział w stratach ciepła mają okna zewnętrzne, wentylacja, ściany zewnętrzne i dach – tłumaczy Henryk Świtowski z firmy Pro-Eco Invest, która współrealizuje osiedle domów energooszczędnych „Dom dla każdego” w Michałowicach i Niepołomicach pod Krakowem. – Konieczna jest izolacja cieplna okien, drzwi balkonowych i zewnętrznych, ścian, dachów, stropów, stropodachów oraz podłóg na gruncie. Oznacza to również, że dom energooszczędny powinien mieć zwartą bryłę, wykształconą w sposób eliminujący mostki termiczne. Dzięki odpowiednio zaprojektowanej bryle i odpowiedniemu dociepleniu budynku współczynnik przenikania ciepła w najmniej korzystnym miejscu ściany zewnętrznej może wynieść około 0,07 W/m2K.

Ważny jest także materiał, z którego dom jest wykonany. Coraz częściej wykorzystuje się drewnianą technologię szkieletową bądź elementy prefabrykowane. Uzyskanie standardu domu energooszczędnego lub pasywnego będzie wymagało również ograniczenia zapotrzebowania na energię potrzebną do ogrzania nawiewanego powietrza zewnętrznego. W domach o niższym zużyciu energii wentylację grawitacyjną zastępuje się więc wentylacją mechaniczną nawiewno-wywiewną.

Właściwe zorientowanie budynku i pomieszczeń

Izolacja i wentylacja nie wystarczą dla uzyskania standardu domu energooszczędnego lub pasywnego. Ważne jest również właściwe zorientowanie budynku względem stron świata, staranne rozmieszczenie pomieszczeń w obiekcie oraz odpowiednie okna. Przy zastosowaniu dużych drewnianych okien po stronie nasłonecznionej minimalizuje się straty ciepła i zmniejsza zużycie energii nawet o kilkanaście procent. Zapotrzebowanie na ciepło zwiększa również wysokość pomieszczeń. Lepiej, by kondygnacje „ciepłych domów” były jak najniższe, ale z zachowaniem minimalnych wysokości gwarantujących komfort.

Tanie w budowie, tanie w eksploatacji

W Polsce do tej pory barierą była cena rozwiązań energooszczędnych. Dopłaty NFOŚiGW oraz stosowanie nowoczesnych technologii spowodują, że domy energooszczędne staną się tańsze w budowie, a przez to bardziej dostępne. – Rozwiązania dotyczące energooszczędności, owszem, są droższe, ale nie oznacza to, że klient końcowy będzie automatycznie ponosił większe koszty związane z zakupem energooszczędnego obiektu. Połączenie energooszczędności, dobrego projektu, innowacyjnych rozwiązań pozwoli budować tanie i ciepłe domy energooszczędne, których cena nie musi przewyższać kosztów standardowych nieruchomości – komentuje Bogusław Maciaś, prezes firmy WawelService, która już teraz mocno stawiana budownictwo energooszczędne. – Ta technologia to przyszłość. 

 

Źródło: Gazeta Przemysłu Drzewnego

Czytaj również

Początek nowego roku sprzyja formułowaniu postanowień, które mają zmienić nasze życie na lepsze. WZdarza się jednak, że wśród nich znajduje się również decyzja o zakupie nowego lokum. Pytanie tylko: czy początek 2013 roku to dobry czas na zakup mieszkania i wzięcie kredytu?

Czytaj więcej

Zobacz również