Dodano 07/12/2012

Oferta dewelopera z dopłatą na energooszczędność

Wraz z początkiem roku 2013 ruszą dopłaty NFOŚiGW dla zainteresowanych mieszkaniem w budynkach o niskim zużyciu energii. O dofinansowanie mogą ubiegać się osoby planujące budowę domu lub zakup lokum od dewelopera. Jak sytuacja będzie wyglądała na początku roku?

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) na początku 2013 roku wprowadza projekt wspierania budownictwa, które spełnia określone wymogi energooszczędności. Wsparcie ma polegać na udzieleniu bezzwrotnej dopłacie do kredytu dla osób fizycznych na budowę energooszczędnego domu lub na  zakup lokalu od dewelopera. Program przewiduje dopłaty na poziomie: 30-50 tys. zł brutto w przypadku energooszczędnych domów jednorodzinnych oraz 11-16 tys. zł brutto w przypadku mieszkań w budynkach wielorodzinnych. Kwoty dopłaty  będą się różnić  wysokością w zależności - czy dom lub mieszkanie będzie o charakterze energooszczędnym czy pasywnym. Odpowiednia kwota zostanie przekazana na konto bankowe nabywcy, jednak warunkiem jest, aby inwestycja została zakończona w czasie -  trzech lat od momentu podpisania zobowiązania. Lista banków, w których będzie można otrzymać  dopłaty oraz szczegóły o dofinansowaniu nie jest jeszcze znane. (Do tej pory, można usłyszeć  jedynie o Credit Agricole, BOŚ Banku oraz Deutsche Banku PBC.) Brak akceptacji pomysłu i jasnej chęci uczestnictwa w programie, może świadczyć o niewielkim zainteresowaniu budownictwem energooszczędnym w  Polsce. Wiele osób nie wierzy, ze nakład włożonych środków kiedykolwiek się zwróci.

Energooszczędność – dla kogo?

Zgodnie z analizą Home Brokera, każde ponadstandardowe rozwiązania obniżające zapotrzebowanie na energię można było znaleźć sporadycznie, w  jednej inwestycji na dwadzieścia. Dotychczas, projekty określane mianem energooszczędne prowadzili m.in. gdańskie Towarzystwo Ziemskie, czy świdnicki Marczenia Deweloper. Wprowadzenie projektu NFOŚ może odnieść wzrost zainteresowania deweloperów energooszczędnymi rozwiązaniami. Choć na razie nieliczni z czołowych polskich deweloperów planują rozpoczęcie budowy inwestycji spełniających określone wymagania energooszczędności, plany w założeniach są obiecujące. W 2013 r. deweloper Wawel Service deklaruje start budowy osiedli spełniających normy energooszczędności. Założenia te obejmą krakowskie inwestycje – Mochnackiego, Wielicka 44 i Borkowska. Deweloper zamierza sukcesywnie rozszerzać swoją ofertę, a już teraz realizuje w podkrakowskich Michałowicach i Niepołomicach podobny projekt – osiedle energooszczędnych domów jednorodzinnych – Dom dla Każdego.  W domach używane są tzw. zielone źródła energii: fotowoltaika, pompy ciepła, systemy rekuperacji – przez co zużywają one ok. 70 proc. mniej energii niż budowane w technologii tradycyjnej.

Mocno stawiamy na budownictwo energooszczędne. Wszystkie nasze nowe budynki mieszkalne wielorodzinne będą spełniały warunki umożliwiające uzyskanie dopłaty z NFOŚiGW – mówi Bogusław Maciaś, prezes Wawel Service. - Już teraz mamy zaprojektowanych ponad 500 takich mieszkań, które dzięki dopłacie będą tanie w zakupie i tanie w eksploatacji. Uważam, że ten kierunek to przyszłość.  – dodaje. Zgodnie z doniesieniami DGP projekty o wyższym standardzie energetycznym mają zamiar budować również, tym razem w Warszawie - Skanska Residential Development Poland, Marvipol oraz Polnord.

Budowanie tanich w zakupie i eksploatacji budynków energooszczędnych jest najważniejsze. Zgodnie z  analizą Home Brokera,  nabywający  mieszkania w tańszym segmencie  zwracają głównie   uwagę na koszty utrzymania lokum.

 

Źródło: Mieszkanie dla młodych

Program Rodzina na swoim dobiega końca. Kolejny planowany program Mieszkanie dla młodych  planowany jest na połowę przyszłego roku. Osoby pargnące skorzystać z rządowych dopłat muszą, więc poczekać. Kiedy nowy  program wejdzie w życie, tak naprawdę nie wiadomo. Jednak już teraz zachecamy do skorzystania z naszych ofert deweloperskich, przystosowanych do możliwości finansowych  naszych klientów.

Do pobrania Stempel - program Mieszkanie dla Mlodych

 

 

Czytaj również

Na początku 2013 r. ruszą dopłaty NFOŚiGW dla zainteresowanych mieszkaniem w budynkach o niskim zużyciu energii. Czy energooszczędne projekty znajdziemy w ofertach deweloperów?

Czytaj więcej

Zobacz również