Dodano 11/09/2012

Wakacje a ceny na rynku najmu

Wakacje i koniec roku akademickiego to, jak co roku, czas, kiedy na rynku najmu sporo się dzieje – oczywiście jeśli chodzi o ceny. Matematyka w okresie letnim jest dla potencjalnych najemców dużo łaskawsza i koszty wynajmu spadają. Wakacyjna obniżka cen to jednak, jak wskazuje nazwa, sytuacja stosunkowo krótkotrwała.

Wynajmij taniej – oferta tylko na wakacje

W większych miastach rynek najmu zazwyczaj zamiera w wakacje. Większość popytu na mieszkania generują studenci, którzy na okres letni zjeżdżają do domów rodzinnych. W związku z tym, w krótkim czasie na rynek trafia wiele mieszkań do wynajęcia – w większości tych z najniższego segmentu, ale za to najtańszych. Przez najbliższe dwa miesiące popyt będzie więc niższy niż podaż i to jest najlepszy moment na szukanie lokum. Według analityków - ceny wynajmu kawalerek i mieszkań 2-pokojowych w największych miastach Polski spadły w czerwcu, wobec maja, o 3,3 proc. Nie większe niż 40-50 m2,. najczęściej w blokach z wielkiej płyty - takie nieruchomości cieszą się teraz największym zainteresowaniem najemców.

Spadki cen najmu to jednak sytuacja krótkotrwała, ponieważ już w sierpniu studenci rozpoczną poszukiwania kwater na kolejny rok akademicki.  Obserwujemy, że w  wakacje ruch na rynku najmu zamiera , ale po upływie dwóch miesięcy popyt na mieszkania się zwiększa i ceny znów idą w górę – potwierdza Rafał Krzywda z Wawel Service. Mieszkań w tym okresie będą również szukać również rodziny, które są w trakcie przeprowadzki z innych miast. Im zwykle również zależy im na wynajęciu lokum jeszcze przed rozpoczęciem roku szkolnego. W związku z tym ceny wynajmu wrócą do poziomu sprzed wakacji lub wzrosną!

Ceny na rynku najmu

W ciągu ostatniego roku w największych aglomeracjach średnie koszty wynajmu wzrosły. Według danych najdroższym miastem dla najemców wciąż pozostaje Warszawa - za wynajem kawalerki trzeba miesięcznie zapłacić tu średnio ponad 1,5 tys. zł, a mieszkania dwupokojowego już ponad 2000 zł. We Wrocławiu, Krakowie i Gdańsku koszty wynajmu są podobne: kawalerka to koszt około 1,2 tys. zł za miesiąc, lokum 2-pokojowe to  już dużo ponad 1,5 tys. zł.  

Na najem Polak przeznacza ponad połowę zarobków. Ceny nowych mieszkań spadają, oferta deweloperów jest coraz szersza, nikt nie musi już kupować „dziury w ziemi” , a koszty związane z wynajmem są wciąż na wysokim poziomie – mówi Rafał Krzywda z Wawel Service. Trzymają się mocno i nic nie wskazuje, by w najbliższym czasie miały się zmniejszyć. Może się również okazać, że niedługo będą one równe kosztom ponoszonym z tytułu spłaty kredytu. – dodaje.

Kupić czy wynająć mieszkanie – to przedmiot niekończących się dyskusji. Wszystko zależy od indywidualnej sytuacji nabywców. Warto jednak rzucić okiem na badania -  według analiz KRN już około 30 proc. respondentów twierdzi, iż sezon wakacyjny to nie okres ogórkowy, ale wręcz czas sprzyjający obrotowi w nieruchomościach –  czy to w dziedzinie kupna czy wynajmu!

 

Rafał Krzywda, Wawel Service Sp. z o. o.

Czytaj również

Wakacyjne wyjazdy nie sprzyjają czynieniu dalekosiężnych planów, a do tego często pochłaniają  większą część portfela, niżby się planowało. Czy rzeczywiście zakup lub rozglądanie się za własnym M w okresie letnim to kiepski pomysł?

Czytaj więcej

Zobacz również